Hotovost vítězí. Platební karty obchodníci odmítají i kvůli vysokým poplatkům

Přidat na Seznam.cz

Hotovostní platby jsou podle dostupných statistik na ústupu. Hlavně mladší generace čím dál častěji volí raději platbu telefonem, platební kartou nebo třeba hodinkami. Řada obchodníků ale takový způsob úhrady stále neumožnuje. Jedním z důvodů jsou i poplatky, které musí obchodníci z každé transakce odvádět, píše server Dotypay.

U platebních karet je možné se setkat se třemi základními typy poplatků. Řadí se sem mezibankovní poplatek, dále pak poplatek karetní společnosti a někdy musí obchodníci hradit i jiné poplatky, a to institucím či společnostem, které se na samotné transakci podílely.

Ačkoliv nakupující takové poplatky ve většině případů nevnímají, hlavně malé živnostníky často zatěžují. Řada z nich vede s karetními společnostmi i nekonečně dlouhé soudní spory.

Výše celkového poplatku je však těžko určitelná a závisí na mnoha faktorech. Třeba společnost Gopay na svých stránkách uvádí, že obchodníkům u některých typů platebních karet účtuje z každé transakce i 2,33 % z konečné ceny + 3 koruny navíc. Ačkoliv se to na první pohled může zdát málo, jsou pro obchodníky s nízkými maržemi takové poplatky často velmi finančně bolestivé.

Zdroj: Gopay, Dotypay