Gazprom vyhrožuje, že Evropě vypne další přívod plynu

Přidat na Seznam.cz

Ekonomická krize je tady a Evropa bojuje. Zatím se drží poměrně dobře. Některé země, Česko nevyjímaje, však může čekat drastický ekonomický otřes, uvedl server Finanční a ekonomické informace.

Poplach vzbudil plynárenský velikán Gazprom. Hrozí, že sníží dodávky plynu do Evropské unie, které k nám proudí přes plynovod na Ukrajině. Ruské plynárenské společnosti vadí, že Ukrajina údajně drží ruský plyn určený pro Moldavsko na svém území.

Moskva vyhrožuje, že pokud Kyjev toto údajné držení neukončí, tak se objem plynu posílaného do Evropské unie sníží. Ukrajinským plynovodem získávají plyn kromě Česka i Slovensko, Rakousko a Itálie. Je to poslední funkční tepna ruského plynu do Evropy, uvedl server Kurzy.cz.

Pokud Gazprom uzavře ukrajinský plynovod, tak bude Maďarsko jedinou zemí, která bude odebírat ruský plyn. Maďarsko totiž nevyužívá ukrajinský plynovod, ale černomořské potrubí Turk Stream, informuje server EuroZprávy.cz

Připravenost na krizi

Plyn je však pořád levný, aspoň oproti cenovému maximu z konce srpna 2022. Je zhruba o 65 procent levnější a roste o pouhých 1,3 procent. Blýská se však na lepší časy. I navzdory tomu, že Gazprom vyhrožuje, tak se cena plynu v EU nijak výrazně nezvýšila. Vypadá to, že se Evropská unie dobře připravila a je na podobnou situaci dobře zásobena.

Zdroje: Finanční a ekonomické informace, Kurzy.cz, EuroZprávy.cz