Evropský parlament odhlasoval přísnější pravidla pro vývoz odpadu

Přidat na Seznam.cz

Země EU vyvážejí miliony tun odpadu do zbytku světa, a to i do zemí s nízkými ekologickými standardy. Evropský parlament se nyní vyslovil pro zpřísnění požadavků, informuje zpravodajský portál Spiegel a deník Handelsblatt.

Evropský parlament se v zájmu ochrany životního prostředí a zdraví vyslovil pro přísnější pravidla pro vývoz odpadu. Většina poslanců Evropského parlamentu v úterý ve Štrasburku hlasovala pro návrh reformy Evropské komise. Podle návrhu by státy EU měly v budoucnu vyvážet méně odpadu do třetích zemí. Evropský parlament a státy EU nyní musí o zákonu jednat, aby mohl vstoupit v platnost.

Podle návrhu Evropského parlamentu, by se odpad měl v budoucnu vyvážet pouze do některých zemí mimo Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Tyto země by pak musely být schopny prokázat, že odpad je zpracováván způsobem šetrným k životnímu prostředí. V případě odpadů, které musí zůstat v EU, a nebezpečných odpadů by platil výslovný zákaz vývozu pro určité regiony.

Podle Evropské komise bylo v roce 2020 z EU vyvezeno přibližně 33 milionů tun odpadu, z toho přibližně polovina do zemí mimo OECD. Velká část odpadu putovala do Turecka. Celkově šlo především o kovový šrot a papír, plasty, textil a sklo, které byly vyvezeny mimo EU.

Podle Komise není odpad často řádně recyklován a končí v moři nebo na nelegálních skládkách. To je škodlivé pro životní prostředí a zdraví. Pokud se navíc odpad nerecykluje, ztrácí se důležité zdroje, které by mohly být potenciálně znovu využity. Komise odhaduje, že 15 až 30 % odpadu je přepravováno nelegálně.

Zdroj: handelsblatt.com, spiegel.de