Evropská komise zašle Polsku výzvu k zaplacení pokuty za důl Turów

Přidat na Seznam.cz

Evropská komise „včas“ vydá výzvu k zaplacení pokuty, kterou Polsku uložil Soudní dvůr EU ve sporu o hnědouhelný důl Turow, uvedl v pondělí mluvčí Evropské komise. Informaci přinesl portál tvn24.pl.

Soudní dvůr EU nařídil Polsku zastavit činnost hnědouhelného dolu Turów na hranicích s Českou republikou, když Varšava příkaz ignorovala, uložil 20. září Polsku soudní dvůr denní pokutu ve výši 500 000 eur, dokud nesplní rozhodnutí soudu.

Rozhovory mezi Českou republikou a Polskem nepřinesly dohodu o ukončení sporu o polský uhelný důl ani po dalších jednáních minulý týden, přičemž český ministr životního prostředí uvedl, že se strany rozcházejí v názoru na to, jak dlouho by měla dohoda trvat.

Češi tvrdí, že hnědouhelný důl Turów o rozloze 30 kilometrů čtverečních poškozuje nedaleké české pohraniční obce, svůj případ postoupili Soudnímu dvoru EU, což vyvolalo jednání o dohodě. Po měsících jednání přivezla Varšava před dvěma týdny do Prahy nabídku na ukončení sporu, ale jednání opět skončila fiaskem.

Podle českého ministra životního prostředí Richarda Brabce byly jedním z hlavních důvodů neshod, rozdílné názory na délku dohody, přičemž česká strana prosazovala dlouhodobý rámec. Česká televize tehdy citovala polského ministra pro klima Michała Kurtyku, který řekl, že „velmi dobrá nabídka“ nebyla přijata.

Minulý týden polský premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že jeho země povede další jednání o dolu Turów až po českých parlamentních volbách. Rozhovory, které probíhají od května, se snaží vyjasnit finanční kompenzace a technická zlepšení k ochraně životního prostředí v okolí dolu. České obce si kvůli těžbě stěžují na snížené zásoby vody.

Důl Turów má být v provozu do roku 2044 a zásobuje přilehlou elektrárnu, která pokrývá až 7 % polské energetické produkce. Varšava tvrdí, že je důl životně důležitý pro zaměstnanost a energetiku.

Polsko se dosud bránilo příkazu Soudního dvora Evropské unie z května, aby zastavilo těžbu v Turówě. Soud minulý týden nařídil Varšavě zaplatit pokutu 500 000 eur denně.

Zdroj: tvn24.pl, Česká televize