Evropa se připravuje na omezení plynu. Rakousko a Německo podnikly první kroky k přídělovému systému na plyn

Přidat na Seznam.cz

Evropské země se připravují na možné přerušení dodávek plynu poté, co ruský prezident Vladimir Putin varoval, že pokud nebudou od pátku prováděny platby v rublech, může dojít k přerušení dodávek, informuje deník The Irish Time a deník Firstpost.

Tento krok Moskvy, který je považován za snahu podpořit svou měnu a čelit dopadům hospodářských sankcí Západu. Přišel v době, kdy NATO varovalo, že ruské jednotky se na Ukrajině spíše přeskupují, než stahují.

Přišel také v době, kdy americká administrativa oznámila „historické uvolnění“ přibližně 180 milionů barelů ropy z nouzových zásob USA ve snaze ochladit ceny ropy, a rovněž uvedla, že potrestá některé domácí ropné společnosti, které nezvýší těžbu.

Nové uvolnění jednoho milionu barelů denně je zdaleka největší, jaké kdy bylo oznámeno, a bude trvat šest měsíců, čímž se vyčerpá téměř třetina amerických strategických ropných rezerv. Tímto čerpáním se rezerva dostane na nejnižší úroveň od roku 1984.

V Evropě Francie a Německo trvaly na tom, aby smlouvy na nákup ruského plynu byly stanoveny v eurech a dolarech a aby společnosti mohly nadále platit v těchto měnách, místo aby byly nuceny nakupovat rubly k placení, což by podpořilo hodnotu měny.

Platba v rublech

Ve čtvrtek však Putin oznámil, že podepsal dekret, podle něhož budou muset zahraniční odběratelé od pátku platit za ruský plyn v rublech, a pokud tak neučiní, „stávající kontrakty budou zastaveny“, informuje deník Firstpost.

To vyvolává vyhlídky na přerušení dodávek plynu do EU, která je na Rusku závislá ze 40 %.

Vysoce závislé Rakousko a Německo tento týden podnikly první kroky k přídělovému systému na plyn, zatímco Nizozemsko varovalo občany, aby si hlídali spotřebu plynu v očekávání možného nedostatku, který by podle ekonomů mohl způsobit hospodářské škody.

Vysoce postavený úředník EU uvedl, že sice chybí mnoho „detailů“, abychom pochopili, co přesně ruská vláda požaduje, ale že pokud se jedná o placení eur ruské Gazprombank za konverzi na rubly, nemusí jít o podstatnou změnu. „Na technické úrovni si nejsem jistý, jak moc se to liší od toho, co jsme dělali celou dobu,“ řekl úředník.

Zdroj: The Irish Time, Firstpost