EU zpřísňuje pravidla pro baterie. Uživatelé mobilních telefonů a notebooků budou mít od roku 2027 možnost vyměnit si baterie sami

Přidat na Seznam.cz

Výrobci baterií budou muset v budoucnu v celé EU dodržovat přísnější ekologické normy. Uživatelé mobilních telefonů a notebooků budou muset mít od roku 2027 možnost vyměnit si baterie sami, uvedl deník Spiegel a webový portál Teleport.

V České republice a dalších 26 zemích EU vstoupila v platnost nová pravidla pro ekologičtější a bezpečnější baterie. Podle Evropské komise zahrnují cíle pro účinnost recyklace.

Například nejpozději do 31. prosince 2025 musí být zpracováno a znovu použito 75 procent průměrné hmotnosti olověných baterií. U lithiových baterií je cíl 65 procent a u nikl-kadmiových baterií 80 procent. Ještě přísnější požadavky pak musí být zavedeny do konce roku 2027.

Nová vyhláška o bateriích navíc stanoví, že baterie v řadě zařízení, jako jsou mobilní telefony a notebooky, musí být v budoucnu vyměnitelné samotnými spotřebiteli. Tento nový požadavek bude platit od 18. února 2027 a má pomoci prodloužit životnost výrobků.

V pozadí nových pravidel je mimo jiné vysoká poptávka po bateriích v důsledku elektrifikace dopravy. Podle Evropské komise se očekává, že poptávka do roku 2030 celosvětově vzroste čtrnáctinásobně, přičemž na EU připadá 17 % této poptávky. Nařízení, které nyní vstoupilo v platnost, bylo vypracováno na základě návrhu Komise a v červenci jej státy EU definitivně přijaly.

Zdroj: tellerreport.com, spiegel.de