EU snížila poptávku po energiích z Ruska

Přidat na Seznam.cz

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v úterý na Světovém ekonomickém fóru uvedla, že EU v období od srpna do listopadu loňského roku snížila poptávku po energii z Ruska o více než 20 %, uvedla webový portál AA.

Ve svém zvláštním projevu na fóru von der Leyenová uvedla, že reakce Evropy na probíhající válku mezi Moskvou a Kyjevem je posledním příkladem toho, jak EU „táhne za jeden provaz, když na tom nejvíce záleží“.

Vyzdvihla odvahu Ukrajiny od doby, kdy Rusko loni v únoru zahájilo válku proti zemi. „Tyto ruské zločiny nebudou beztrestné. Jsme v tom tak dlouho, jak bude třeba, a stojíme při našich ukrajinských přátelích.“

Před rokem uvedla, že Evropa měla masivní závislost na ruských fosilních palivech budovanou po desetiletí, což činilo blok zranitelným vůči výpadkům dodávek a nárůstu cen.

„Evropa tuto nebezpečnou závislost překonala. Nahradili jsme 80 % ruského potrubního plynu. Současně jsme naplnili naše zásobníky. Samozřejmě jsme v období od srpna do listopadu (2022) snížili naši poptávku o více než 20 %,“ vysvětlila.

Uvedla také, že díky společnému úsilí se EU podařilo snížit ceny plynu rychleji, než kdokoli očekával.

„Z maxima v srpnu, kdy činila 350 eur za megawatthodinu, klesla do tohoto měsíce o 80 %, tedy pod úroveň před válkou na Ukrajině,“ vysvětlila.

Zdroj: aa.com.tr, ec.europa.eu, redakčně upraveno