EU se zaměří na vysoké ceny energie

Přidat na Seznam.cz

EU představila soubor opatření, která mají zmírnit hrozící energetickou krizi a také to, že účty Evropanů za elektřinu prudce vzrostou, píše portál news.com.au.

Evropská komise je pod tlakem, aby v souvislosti s hrozící krizí jednala, přestože jednotlivé vlády EU jsou přímo odpovědné za své energetické zdroje a zdanění. Obavy spotřebitelů „jsou pochopitelné a oprávněné“, uvedla při představení návrhů komisařka EU pro energetiku Kadri Simsonová.

„Blíží se zima a pro mnohé jsou účty za elektřinu nejvyšší za posledních deset let. Po celém světě jsme svědky prudkého nárůstu cen plynu, který je způsoben především velkou poptávkou v Asii.“ Hlavním důvodem prudkého nárůstu cen energií je to, že se ekonomiky silně vzpamatovávají z následků pandemie koronaviru.

Velkoobchodní ceny zemního plynu, které jsou hlavním ukazatelem celkových cen energií v Evropě, se letos více než ztrojnásobily. Ceny ropy a uhlí rovněž vyskočily.

Někteří představitelé EU obviňují Rusko, které je vývozcem většiny dováženého plynu do EU, z „vydírání“ tím, že omezuje dočasně dodávky, aby se pokusilo přimět Německo k aktivaci nově dokončeného plynovodu Nord Stream 2 přes Baltské moře, který obchází Ukrajinu.

Moskva však tvrdí, že je „spolehlivým partnerem“ a pro zvýšení dodávek zemního plynu do Evropy by bylo třeba sjednat nové smlouvy. Ruský prezident Vladimir Putin na energetickém fóru v Moskvě řekl, že je velmi důležité navrhnout dlouhodobý mechanismus stabilizace energetického trhu v situaci, kterou označil za „obtížnou“.

Energetická otázka bude hlavním tématem summitu vedoucích představitelů EU příští týden. Seznam ve středu představených možností, jak okamžitě čelit nárůstu cen energií, zahrnuje poskytnutí mimořádných plateb – možná ve formě energetických poukázek chudším domácnostem.

Spotřebitelé by také měli mít možnost odložit platby účtů a daní s poplatky, které mohou tvořit více než třetinu nákladů, také je na stole sníženy nebo pozastavení, uvedla Komise. Zdůraznila však, že tyto návrhy musí být „dočasné“ a „cílené“.

Zdroj: news.com.au