EU se snaží nahradit ruské dodávky zemního plynu

Přidat na Seznam.cz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v úterý potvrdila, že EU přijala rozsáhlá preventivní opatření pro případ náhlého přerušení dodávek plynu z Ruska, informoval server Remix a server Euractiv.

Evropská komise v posledních měsících jednala s hlavními vývozci zkapalněného zemního plynu, jako jsou Spojené státy, Katar a Egypt, o zvýšení jejich dodávek do EU, uvedla von der Leyenová.

Proběhla také jednání s klíčovými dovozci zkapalněného zemního plynu, jako jsou Japonsko a Jižní Korea, aby EU poskytli své vlastní objednávky. Přeprava zkapalněného plynu z Kataru by tak mohla být přesměrována například do Evropy namísto Japonska.

Výsledkem těchto snah je, že EU v lednu dovezla rekordní množství zkapalněného plynu, přibližně 10 bilionů metrů krychlových, uvedla von der Leyenová. Přínosem v současné situaci je podle von der Leyenové také skutečnost, že EU od ruské anexe Krymského poloostrova v roce 2014 rozšířila svou plynovodní síť a zvýšila kapacitu terminálů na zkapalněný zemní plyn, informuje Euractiv.

„Naše modely nyní ukazují, že v případě snížení dodávek plynu nebo dalšího poklesu dodávek plynu ze strany Gazpromu máme tendenci být v bezpečí,“ uvedla von der Leyenová.

V případě úplného přerušení dodávek však podle ní bude nutné přijmout mimořádná opatření. EU je na ruském plynu značně závislá. Snížení ruských dodávek v odvetě za západní sankce v souvislosti s ukrajinskou krizí by proto mohlo vážně zasáhnout členské státy.

EU je v současné době závislá na plynu pro necelou čtvrtinu svých energetických potřeb a 90 % dodávek plynu do Unie nyní pochází z Ruska, uvedla von der Leyenová. Přibližně 40 procent dovozu zajišťuje Gazprom.

Krize na Ukrajině sebou nese „jasné riziko“ snížení dodávek ruského plynu do EU, uvedla von der Leyenová. Dodala však, že jaro není daleko a že rostoucí teploty budou znamenat pokles poptávky po energii na vytápění. V případě vojenské agrese proti Ukrajině předsedkyně Evropské komise opět pohrozila rychlou odvetou v podobě sankcí.

Zdroj: Remix, Euractiv.com