EU chce zakázat ničení zcela nových textilií a bot

Přidat na Seznam.cz

Každoročně se zničí tuny textilu a obuvi, aniž by se kdy nosily. EU chce nyní tomuto plýtvání zabránit novou směrnicí, informuje deník Spiegel a deník Kurier.

Ničení zcela nového textilu nebo bot má být v Evropě v budoucnu do značné míry tabu. Počítá s tím takzvané nařízení o ekodesignu, na kterém se v pondělí v Bruselu v zásadě shodly země EU.

EU chce mimo jiné učinit přítrž rychlé módě. Textil nebo obuv, které jsou masově vyráběny, ale pokud nenajdou kupce, skončí v vyhozené. Podle EU se tato praxe rozšířila v důsledku trendu internetového obchodu. Výjimky jsou stanoveny pro malé a střední podniky.

Kromě toho mají být v EU v budoucnu schvalovány pouze výrobky, které jsou odolné, opravitelné, znovu použitelné a recyklovatelné. Informace o udržitelnosti má spotřebitelům poskytnout „digitální pas výrobku“. Nová pravidla vstoupí v platnost poté, co se Evropský parlament a členské státy se dohodnou na společné verzi legislativního textu.

Pravidla ekodesignu byla odhlasována již v listopadu a ukládají třeba výrobcům mobilních telefonů a tabletů, aby některé náhradní díly, jako jsou displeje a baterie, byly k dispozici po dobu sedmi let. Informace o opravách a aktualizacích softwaru musí být uchovávány po dobu pěti let.

Zdroj: spiegel.de, kurier.at, redakčně upraveno