Drama pro Němce. Inflace v Německu by mohla být nejvyšší za posledních 70 let

Přidat na Seznam.cz

Problém rostoucích cen se netýká pouze Čechů. Podle prognózy prezidenta Bundesbanky Joachima Nagela čeká Německo nejvyšší inflace za posledních 70 let. Očekává se, že ještě v tomto roce překročí 10 %, píše deník Berliner-zeitung.

ECB zvyšuje úrokové sazby
Evropská centrální banka minulý týden rozhodla o zvýšení úrokových sazeb. Jednalo se o nejvyšší zvýšení v historii – hlavní úroková sazba v eurozóně vzrostla o 0,75 procentního bodu na 1,25 %. „Byl to důležitý a správný krok,“ – komentoval rozhodnutí v rádiu Deutschlandfunk prezident Bundesbanky Joachim Nagel.

Německo čelí nejvyšší inflaci za posledních 70 let
Joachim Nagel se domnívá, že Německo čelí nejvyšší inflaci za posledních 70 let. Podle jeho výpočtů by mohla v prosinci ještě překročit 10 %. V příštím roce by to bylo přibližně 6 %. Podle názoru prezidenta Bundesbanky je takový výsledek příliš vysoký a je určující pro příští zvýšení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou, uvádí také deník BusinessInsider.

„Bohužel ani prezident Bundesbanky nemá křišťálovou kouli, bylo by hezké, kdyby ji mě, a tak jsem se svými prognózami opatrný. Ale v roce 2023 tyto výzvy bohužel pravděpodobně nezmizí,“ zhodnotil Nagel, kterého citoval obchodní portál Wprost.

Vládní podpora vs. zvýšení cen
Současná míra inflace v Německu činí 7,9 %. To je ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi poměrně dobrý výsledek. Podle Joachima Nagela stojí za zrychlením inflace vyšší ceny potravin a energií, a to i přesto, že vládní opatření tento nárůst kompenzují, cituje Business Wprost. „Vládní podpora brzy vyprší a růst cen se ještě zrychlí,“ poznamenal prezident Bundesbanky.

Němečtí občané se obávají inflace
Podle průzkumu institutu pro výzkum veřejného mínění Ipsos dělá Němcům v současnosti největší starosti inflace. Rostoucí ceny považuje za největší problém 44 procent respondentů, uvádí se v údajích, které citoval portál dw.com. Jedná se o nejvyšší výsledek v historii.

Zdroj: Berliner-zeitung, BusinessInsider