Dopady krize pociťují nejvíce stavaři a dopravci, nejméně úředníci, uvedl průzkum 

Přidat na Seznam.cz

Většina společností (konkrétně 60,9 %) nepociťuje vliv současné krize na své podnikání, a to buď vůbec nebo jen v mírné míře. Tento závěr vyplynul z průzkumu provedeného společností Performia mezi více než 400 českými zaměstnavateli. Výzkum byl zveřejněn na webovém portálu Businessinfo.cz.

Zhruba čtvrtina firem (27 %) uvádí, že krize má na ně střední dopad, zatímco každá desátá firma (12 %) hlásí velmi značné negativní vlivy. Je zajímavé, že většina oslovených firem neplánuje v průběhu tohoto roku provádět propouštění.

Podle průzkumu jsou nejvíce postižené negativními vlivy krize společnosti působící v oblasti dopravy a transportu, zatímco státní správa zaznamenala nejmenší dopady krize.

Lucie Spáčilová, výkonná ředitelka společnosti Performia, která se specializuje na oblast personalistiky, poznamenává, že pokud se na situaci podíváme i z druhé strany, tedy že téměř třetina firem stále vnímá určité dopady krize na své podnikání, není to zanedbatelné číslo. Nicméně optimistickým signálem je, že i přes tuto obtížnou situaci hodlá většina firem nadále přijímat nové zaměstnance, což naznačuje, že část firem stále prosperuje.

Z průzkumu dále vyplynulo, že 80 procent oslovených českých firem aktuálně přijímá nové zaměstnance nebo plánuje jejich náběh do konce roku. Zhruba 15 procent firem nemá v úmyslu měnit svůj personál, a pouze 5 procent plánuje propouštění.

Více než pětina firem uvádí, že se potýká s nedostatkem kvalifikovaných uchazečů. Každá pátá společnost také trpí nedostatečnou poptávkou nebo inflačními tlaky.

Lucie Spáčilová zdůrazňuje, že mnoho firem stále upřednostňuje uchazeče s praxí, avšak i uchazeči bez zkušeností mohou být vhodní, pokud jsou ochotní se rychle učit. Tato schopnost adaptace a rychlého učení může být stejně cenná jako zkušenosti.

Průzkum zahrnoval 402 respondentů z řad vedení a HR manažerů českých firem, a to zejména z průmyslového sektoru, stavebnictví, školství, státní správy, velkoobchodu a maloobchodu, zdravotnictví a služeb. Většina firem (63 %) měla více než 50 zaměstnanců.

Zdroj: businessinfo.cz