Domácnosti šetří, kde se dá. Kvůli tomu kleslo HDP o 0,2 procenta

Přidat na Seznam.cz

Energetické krizi se musí přizpůsobit každý. Domácnosti to dělají tak, že prostě šetří na energiích a utahují opasky. Méně svítí, méně topí, méně nakupují. Cokoli, aby aspoň trochu ušetřily. Podle odhadu Českého statistického úřadu klesl hrubý domácí produkt o 0,2 procenta oproti druhému čtvrtletí.

Co se týče meziročního HDP, tak tam došlo k růstu o 1,7 procenta. Růst má na svědomí zahraniční poptávka a hrubý fixní kapitál, kde došlo k nárůstu. Snížení mezičtvrtletního HDP je dílem domácností.

Ty omezily výdaje na konečnou spotřebu o 3,2 procenta oproti minulému čtvrtletí. K drtivému poklesu došlo i meziročně, a to o 5,9 procent. Češi nakupují méně trvanlivých i netrvanlivých výrobků.

Trochu klesly i výdaje na vládních institucí, oproti druhému čtvrtletí jde o pokles ve výši 0,8 procent. Meziročně to je 1,2 procent.

Klesla i celková zaměstnanost, nejde však o nějak velkou redukci, pouze o 0,1 procent oproti minulému čtvrtletí. Meziročně však zaměstnanost posílila o 1,8 procent. V porovnání s minulým čtvrtletím se nezměnil počet odpracovaných hodin a meziročně vzrostl o 2 procenta.

Zdroj: Český statistický úřad, redakce