Domácnosti budou mít levnější teplo. Vláda odsouhlasila dotační program, který pomůže teplárnám

Přidat na Seznam.cz

Vláda odsouhlasila návrh Ministerstva průmyslu a obchodu, který by měl zmírnit dopad energetické krize na teplárny i koncové zákazníky. Od programu Dočasného krizového rámce si slibují, že zmírní cenu tepla pro výrobce i domácnosti.

V praxi to bude fungovat tak, že držitel licence na výrobu tepelné energie bude mít možnost zažádat si o dotaci. Bude v tom však příjemný háček, který pomůže domácnostem. Výrobce bude muset snížit jednotkovou cenu tepelné energie pro zákazníky a to včetně domácností.

Výrobci tepelné energie tak dostanou potřebnou finanční injekci, aby mohli i nadále provozovat své podnikání aniž by museli zdražovat a tím ohrožovat koncové zákazníky. „Uvědomujeme si, že nárůst cen energií se promítá také do cen dodávek tepla domácnostem. Proto přicházíme s novým programem, ve kterém mohou teplárny žádat o podporu, aby nepřenášely na zákazníky zdražování,“ vysvětluje Josef Síkela, ministr průmyslu a obchodu.

Dvě lákavé výzvy

Dodává, že na program je připraveno 17 miliard korun. V oficiální zprávě na webu Ministerstva průmyslu a obchodu uvádí Síkela ruskou agresi na Ukrajině jako hlavní příčinu agresivního zdražování. Cena tepla se pohybuje nad úrovní jednoho tisíce korun na gigajoul bez DPH. Mezi únorem a prosincem přibylo 107 cenových lokalit s takto vysokou cenou.

K programu budou vyhlášeny minimálně dvě výzvy, jedna pro období od 1. února 2022 do 31. prosince 2022 a druhá pro časový úsek od 1. ledna 2023 do 31. prosince 2023.

Zdroje: Ministerstvo průmyslu a obchodu