Dohodáři budou mít od ledna 2024 nárok na dovolenou. Postačí splnění dvou podmínek

Přidat na Seznam.cz

Od ledna příštího roku se mění několik klíčových ustanovení zákoníku práce. Mohou přinést soumrak práce na DPP, neboť dohodáři se díky nim prakticky dostávají na stejnou úroveň jako pracovníci, kteří ve společnosti pracují na hlavní pracovní poměr. Svědčí o tom i fakt, že pracovníci na DPP budou mít od nového roku nárok na řádnou dovolenou, píše server Businessinfo.cz.

Při určitém rozsahu práce budou zaměstnanci na DPP stejný nárok na dovolenou jako stálí zaměstnanci. Za dovolenou jim navíc zaměstnavatel bude muset platit stejnou náhradu odměny.

Zaměstnavatelé tak od příštího roku musí počítat s tím, že se jim v souvislosti se změnami DPP zvýší administrativa a kvůli náhradám za dovolenou se tento druh práce i částečně prodraží.

Nárok na dovolenou vznikne pouze za předpokladu, že dohodář bude mít u zaměstnavatele sjednanou dohodu alespoň 4 týdny (tedy 28 dnů) a zároveň musí u stejného zaměstnavatele odpracovat minimálně 80 hodin za kalendářní rok. Obě podmínky (28 dnů + 80 hodin) musí být splněny současně, píše server Money.cz.

U DPČ se do odpracované doby zahrnují také doby uvedené v § 348 odst. 1 zákoníku práce, tedy doba:

a) kdy zaměstnanec nepracuje pro překážky v práci, s výjimkou doby pracovního volna poskytnutého na žádost zaměstnance, bylo-li předem sjednáno jeho napracování, a doby, po kterou byla práce přerušena pro nepříznivé povětrnostní vlivy,

b) dovolené,

c) kdy si zaměstnanec vybírá náhradní volno za práci přesčas nebo za práci ve svátek,

d) kdy zaměstnanec nepracuje proto, že je svátek, za který mu přísluší náhrada mzdy, popřípadě za který se mu jeho mzda nebo plat nekrátí.

Zdroj: Business info, money.cz