Dobrá zpráva pro zaměstnavatele. Stát bojuje se zbytečnou byrokracií, ruší povinné pravidelné prohlídky u lékaře

Přidat na Seznam.cz

Od 1. ledna už zaměstnanci pracující v nerizikových odvětvích nemusí chodit na pravidelné lékařské prohlídky. Pracovníci přijdou o otravnou a často zbytečnou formalitu, zatímco zaměstnavatelé jásají, protože dohromady ušetří až stovky milionů korun ročně, uvádí server BusinessInfo.cz.

Novinka ovlivní hlavně kancelářské profese a zaměstnance ve školství. K pravidelným prohlídkám samozřejmě pořád může dojít, jsou však čistě dobrovolné. Povinnými zůstávají vstupní prohlídky, ministr zdravotnictví však přemýšlí, že zruší i je.

Šetří to peníze

Viceprezident Hospodářské komory České republiky Tomáš Prouza tvrdí, že zaměstnavatelé ušetří až miliardu korun ročně. Zaměstnavatele přijde jedna periodická prohlídka až na stovky korun, nehradí je totiž veřejné zdravotní pojištění. Tato vyšetření jsou navíc u nerizikových profesí pouhou otravnou formalitou.

Vlastimil Válek si od vyhlášky slibuje, že omezí zbytečné papírování. Zrušení povinných periodických prohlídek je pouze první vyhláškou z mnoha v připravovaném antibyrokratickém balíčku.

Otravné a zbytečné papírování

Nejde však pouze o peníze, cílem je také ušetřit čas zaměstnanců i lékařů, kteří si často jen došli pro razítko. „To vše při zachování standardu ochrany zdraví zaměstnanců při práci,“ dodává Vlastimil Válek. Je málo pravděpodobné, že by zrušení takových prohlídek mělo špatný vliv na zdraví zaměstnanců.

Zdroje: Ministerstvo zdravotnictví České republiky, BusinessInfo.cz,