Do pěti let chceme z Nilmore udělat největší evropskou firmu udržitelného textilu, říká Mikuláš Hurta

Přidat na Seznam.cz

Startup Nilmore začal podle tvrzení svých představitelů jako vůbec první firma na světě používat materiál polylaktid v oděvním průmyslu. Díky tomu je dnes schopen vyrábět kompletně cirkulární oblečení, informuje portál Businessinfo.cz.

Oblečení, které Nilmore vyrobí, zákazník nosí po libovolně dlouhou dobu, potom ho firmě vrátí, ona ho zrecykluje a vyrobí z něj oblečení nové. „Zní to jednoduše, ale k tomu, abychom této plné cirkularity dosáhli, jsme museli vyvinout úplně nové oděvní materiály,“ říká Mikuláš Hurta. 

„Hledali jsme způsob, jak cirkularity vůbec dosáhnout, protože dnes je většina konceptů spíše tzv. downcyklačních. To znamená, že se například obnošené oblečení roztrhá a potom se z něho dělají výplně matrací, různé termoizolace atd.,“ vysvětluje Mikuláš Hurta. Nilmore chtěl ale dosáhnout toho, aby výstup recyklace byl stejně kvalitní jako materiál z klasického surovinového zdroje. 

Firma tedy hledala dobře recyklovatelný materiál, který je možné opakovaně používat bez ztráty kvality. „Padaly šílené nápady, například pavoučí vlákna, kdy jsme si pak spočítali, že jedno tričko by vyšlo na třicet tisíc pavoučích vláken a podobné šílenosti,“ vzpomíná zakladatel Nilmore. Společnost také spolupracovala s českými vědci, s univerzitami VUT v Brně a Technickou univerzitou v Liberci, a nakonec zvolila materiál, který se jmenuje PLA, polylaktid, neboli kyselina polymléčná. 

Ten je totiž dobře molekulárně recyklovatelný, kdy se rozpadá na jednu homogenní molekulu, a tím pádem je možné ho opakovaně používat požadovaným způsobem. Následovala dlouhá cesta vývoje, a to jak v recyklační části, tak v té textilní. Dnes už má Nilmore v portfoliu čtyři cirkulární materiály.

Díky nim dokáže eliminovat pro životní prostředí nejvíce zatěžující výrobní fáze oděvního průmyslu, v nichž dochází k významnému plýtvání zdroji, poškozování kvality ovzduší atd. Což je jedním z hlavních cílů Nilmore. Prvotním impulsem pro založení firmy totiž bylo zděšení z toho, co tak prostá věc, jako je nákup oblečení, způsobuje nám a naší planetě. A zároveň fakt, že většina současných produktů oděvního průmyslu je zelená jen na visačce. Móda totiž patří k největším globálním znečišťovatelům životního prostředí Nilmore tedy přišel na trh módy s úplně novým materiálem, jehož cirkulární charakter přináší nejnižší environmentální dopady napříč všemi volnočasovými oděvy.

Mikuláš Hurta v rozhovoru pro BusinessInfo také přiznal, že jeho startup se zpočátku zaměřoval především na vývoj technického řešení a že obchodní stránka šla trochu stranou. „Byli jsme strašně moc ponořeni právě v tom vývoji, všechno jsme chtěli mít na sto dvacet procent. A pak jsem se jednou bavil s Václavem Gregorem, což je člověk, který měl možnost působit v Silicon Valley, a ten mi řekl, abych to nejdříve prodal, že potom se to už dá vyrobit vždycky. V tu chvíli jsme se začali zaměřovat i byznysovým směrem a zjišťovat, jak to na trhu chodí,“ popisuje šéf Nilmore. 

Původně chtěl dělat jenom svoji značku. Velký zájem o produkty Nilmore ovšem projevily firmy, takže si Hurta uvědomil, že firemní sektor má mnohem větší potenciál a že skrze něj může vytvořit výrazně větší pozitivní dopad než jenom prostřednictvím své značky. „Takže jsme to různě přehodnocovali a stále s byznys modelem velmi flexibilně pracujeme. Zjišťujeme, na kterých trzích to funguje, na které trhy se naopak třeba cenově nedostaneme a podobně. Trh udržitelnosti je obecně velmi dynamický, takže se snažíme stále hledat úplně to nejideálnější zasazení našeho byznys modelu“ uzavírá Mikuláš Hurta.

Zdroj: Businessinfo.cz