Danone musí v Rusku odepsat v přepočtu skoro 5 miliard korun

Přidat na Seznam.cz

Je to jen něco málo přes týden, co Rusko prezidentským dekretem získalo kontrolu nad ruskou dceřinou společností francouzské potravinářské firmy Danone. Francouzská společnost nyní kvůli převzetí státem odepisuje celkem 200 milionů eur (skoro 5 miliard Kč), ale stále se považuje za vlastníka, uvedl deník Spiegel a portál Wall Street Online.

„Přestože Danone již nemá kontrolu nad řízením svého podniku v Rusku, skupina zůstává jeho právním vlastníkem,“ uvedla společnost. Společnost uvedla, že tržby a zisky se vyvíjely dobře a dodala, že její cíl pro letošní rok bude pravděpodobně splněn.

Rusko minulý týden prezidentským dekretem převzalo kontrolu nad podíly francouzské potravinářské skupiny a dánského pivovaru Carlsberg v jejich ruských dceřiných společnostech. Obě společnosti byly postaveny před hotovou věc. Později byl do čela podniku Danone postaven synovec čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. Kadyrov je považován za blízkého spojence ruského vůdce Vladimira Putina.

Společnost Danone na rozdíl od mnoha jiných mezinárodních společností původně zůstala v Rusku i po ruském útoku na Ukrajinu. Na konci října společnost nakonec oznámila, že většinu svých aktivit v Rusku ukončuje. Danone se stáhne z obchodu s mléčnými a zeleninovými výrobky a zachová si pouze obchod s kojeneckou výživou.

Danone se pravděpodobně může přenést přes odpisy, protože celkově se podnikání skupiny daří docela dobře. Danone vykázalo čtvrtletní nárůst tržeb o 6,3 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. V souladu s tím výrazně vzrostl i čistý zisk, a to o 48,2 procenta na více než jednu miliardu eur. „Očekáváme nárůst upravených tržeb v horní hranici našeho růstového cíle, který činí čtyři až šest procent,“ uvedl generální ředitel Antoine de Saint-Affrique.

Zdroj: spiegel.de, wallstreet-online.de