ČNB vydala pamětní stříbrnou pětisetkorunovou minci na motiv vozu Tatra 603

Přidat na Seznam.cz

Česká národní banka vydala stříbrnou pamětní minci v nominální hodnotě 500 Kč s motivem osobního automobilu Tatra 603. V prodeji bude 30 000 kusů mince, jejíž autorkou je Petra Brodská. Prodejní cena bude vyšší než nominální cena, mimo jiné s ohledem na cenu stříbra nebo náklady na výrobu mince.

Mince o hmotnosti 26,1 gramu je vyrobena ze slitiny stříbra a mědi a pro ČNB ji vyrobila Česká mincovna. Do prodeje půjde ve dvou verzích, které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany.

Mince má průměr 40 milimetrů a na lícní straně je vyobrazen automobil Tatra 603 z čelního pohledu. Reverzní strana je rozdělena na dvě části, v horní části je zobrazen automobil ze šikmého pohledu a ve spodní části je technický výkres automobilu z bočního pohledu a část technického výkresu automobilu z horního pohledu. Boční pohled na vůz je proveden jako vložený prvek v černé barvě.

Mince s motivem Tatry 603 je součástí série pamětních pětisetkorun věnovaných slavným dopravním prostředkům. ČNB vydává každý rok jednu minci z této série. V roce 2021 šla do prodeje mince s motivem parní lokomotivy Škoda 498 Albatros a v loňském roce mince s motivem motocyklu Jawa 250. Na příští rok ČNB plánuje minci s motivem tramvaje ČKD Tatra T3.

Zdroj: cnb.cz, redakce