Členské státy EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

Přidat na Seznam.cz

Ministři energetiky 27 členských států EU v úterý rozhodli o prodloužení plánu dobrovolného snížení spotřeby plynu o 15 % do března 2024, uvedl portál Euronews.

Tento bezprecedentní plán byl dohodnut loni v létě na vrcholu energetické krize, kdy ceny plynu zdánlivě nezadržitelně rostly a Kreml aktivně manipuloval s toky v plynovodech. Iniciativa nazvaná Šetřete plynem pro bezpečnou zimu se zpočátku setkala se skepsí členských států, které se snažily zajistit si výjimky a odchylky šité na míru.

Původní cíl stanovil dobrovolné snížení o 15 % v období od srpna 2022 do března 2023 s možností povinného snížení, pokud by se nedostatek ukázal jako závažný. Strach z nemožně vysokých účtů však přiměl spotřebitele a podniky, aby vzali věci do vlastních rukou a ušetřili co nejvíce energie bez ohledu na to, co politici vyjednali v Bruselu.

EU nakonec svůj vlastní cíl pohodlně překročila: podle údajů, které zveřejnil Eurostat, se od srpna do ledna poptávka po plynu propadla o téměř 19,3 % ve srovnání s průměrnou spotřebou za stejné měsíce v letech 2017-2022. Největší úspory byly zaznamenány ve Finsku (-57,3 %), Litvě (-47,9 %) a Švédsku (-40,2 %). Očekává se, že po zohlednění čísel z února a března se celkové snížení v EU ještě prohloubí.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) označila pokles spotřeby plynu za nejprudší v historii EU a jako hlavní příčiny tohoto trendu uvedla úpravy v průmyslu a budovách, jako je snížení termostatu, zkrácení používání teplé vody při sprchování a instalace tepelných čerpadel. Odborníci a analytici označili úspory plynu za jeden z nástrojů, které pomohly kontinentu překonat nejhorší scénář energetické krize.

Na znamení toho, jak populární a účinné se úspory staly, bylo prodloužení plánu na snížení spotřeby plynu schváleno ministry bez větších diskusí a sporů.

Podle plánu si členské státy mohou svobodně zvolit způsoby, jak snížení dosáhnout, přičemž si zachovávají možnost vyhlásit tzv. unijní pohotovost a učinit 15% cíl povinným v celém bloku.

Dosud nebyla vyhlášena žádná unijní pohotovost.

Zdroj: consilium.europa.eu, euronews.com