Cestovní ruch v EU se vyšplhal na rekordní úroveň. Státy EU napočítaly téměř 1,2 miliardy přenocování

Přidat na Seznam.cz

Od počátku statistik nebylo nikdy tolik hostů, v první polovině roku státy EU napočítaly téměř 1,2 miliardy přenocování, uvedl portál Manager Magazin a deník Spiegel.

Turistický průmysl v Evropě má pandemii za sebou. V první polovině letošního roku dosáhl počet přenocování ve 27 státech, které v současnosti patří do EU, rekordu. Od ledna do června zaznamenala ubytovací zařízení celkem 1,193 miliardy přenocování, uvedl evropský statistický úřad Eurostat.

Měsíční statistiky pro těchto 27 států začínají rokem 2011, od té doby nikdy nebylo v období od ledna do června zaznamenáno tolik přenocování. V roce 2019, který byl předchozím rekordním rokem, bylo zaznamenáno 1,182 miliardy přenocování, což je o necelé jedno procento méně než letos. Ve srovnání s předchozím rokem, který byl ještě ovlivněn pandemií korony, došlo k nárůstu o téměř 13 procent.

V pandemických letech 2020 a 2021 podniky cestovního ruchu utrpěly. V té době se v současných 27 státech EU uskutečnilo v prvním pololetí pouze 407 a 475 milionů přenocování.

V letošním roce počet přenocování v hotelech, rekreačních domech nebo kempech měsíc po měsíci překonával předchozí rok, nejvýrazněji v lednu a únoru, což lze vysvětlit omezeními souvisejícími s pandemií v roce 2022. Turistický ruch však překonal předchozí rok také v jarních měsících a v červnu. Růst táhli především cestovatelé ze zahraničí, počet jejich přenocování se zvýšil o 22,5 %, u místních obyvatel o 5,8 %.

Téměř všechny členské státy zaznamenaly vyšší počet přenocování než v roce 2022, s výjimkou Maďarska, kde mírně klesl o 0,3 %. Největší nárůst zaznamenal Kypr (o 39,3 %), Malta (o 30,5 %) a Slovensko (o 28,7 %).

Zdroj: spiegel.de, manager-magazin.de, redakčně upraveno