Český průmysl v recesi v tomto i v příštím roce. Mohou za to vysoké ceny energií a nedostatečné poptávka

Přidat na Seznam.cz

Výrobní podmínky se v Česku neustále zhoršují. Nejhorší pokles proběhl v listopadu, předčilo to i pesimistické předpoklady expertů. Odborníci oslovení agenturou Bloomberg čekali, že index nákupních manažerů v českém zpracovatelském průmyslu, který sestavuje společnost S&P Global, vykáže hodnotu 42,6 bodu. Vykázal však jen 41,6 bodu, uvádí server Kurzy.cz

Český průmysl zpomaluje tempo své výroby už šestý měsíc v řadě. Tempo tohoto zpomalování přitom neustále zrychluje. Klesá i počet poptávek ze zahraničí a i tempo tohoto klesání je jedno z nejprudších od roku 2009.

Ponuré statistiky ukazují, že se českému hospodářství nebude dařit. Podle expertů dojde k poklesu kolem 0,5 procenta, Česko tak bude v recesi – v druhém pololetí tohoto roku i v příštím roce, uvádí analytik Jan Kovanda ze serveru Newstream.

Největším kamenem úrazů průmyslu v České republice je slabá poptávka, ta oslabuje nejen v Česku, ale i v zahraničí. Zdražování energie nutí firmy, aby omezily svou kupní i výrobní sílu a k tomu stejnému nutí i domácnosti. Situaci nepomáhají ani neustále se zhoršující úrokové sazby.

Průmyslovým podnikům tak nezbývá, než propouštět, aby tak vyrovnaly škodu způsobenou nárůstem cen a destrukcí poptávky.

Zdroje: kurzy.cz, Newstream