Český fond Genesis Capital koupil podíl v hobbymarketu Hecht

Přidat na Seznam.cz

Genesis Private Equity Fund IV (GPEF IV), nejnovější private equity fond české skupiny Genesis Capital, koupil minoritní podíl v přední středoevropské skupině působící v oblasti výroby a prodeje zahradní techniky. Genesis Capital spojuje síly se zakladateli Hecht Motors Janem Kovačkou a Rudolfem Runštukem s cílem zrychlit expanzi skupiny v regionu a vstoupit na nové trhy.

Od svého založení v roce 1994 se skupina Hecht Motors postupně vypracovala na největšího distributora zahradní techniky v České a Slovenské republice, s ročními prodeji přes 130.000 kusů sekaček. „Historicky jsme dosahovali ročního růstu v řádu 15-20%, což nás dostalo tam, kde jsme nyní. Máme jasnou vizi, jak by měla naše společnost vypadat za 5-7 let, přičemž to hlavní bude posílení pozice na stávajících trzích v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku, ale i přímý vstup na některé další perspektivní trhy v regionu. Věříme, že partnerství se skupinou Genesis Capital je zásadní pro naplnění této strategie,“ uvedl Rudolf Runštuk, jeden ze zakladatelů společnosti Hecht.

Podpora přerodu rodinných firem v profesionály řízené společnosti a jejich další rozvoj ve středoevropském regionu je doménou fondů rozvojového kapitálu (private equity) ze skupiny Genesis Capital. „Už více jak 20 let úspěšně pomáháme středoevropským podnikům se silným růstovým potenciálem. Hecht je dynamická společnost s jedinečným obchodním modelem. Kromě své značky Hecht a širokého portfolia vlastních výrobků společnost kombinuje rozsáhlou retailovou síť s online prodejem a velkoobchodními distribučními kanály, což poskytuje zajímavé možnosti expanze a růstu do budoucna. Základním předpokladem pro úspěšný rozvoj bude posílení vnitřní infrastruktury společnosti s důrazem na logistiku. Velmi se těšíme na spolupráci při dalším rozvoji Hechtu a jeho růstu ve středoevropského lídra v zahradní technice,“ říká Martin Viliš, partner společnosti Genesis Capital Equity, zodpovědný za transakci. Zároveň připomněl, že v oblasti retailu je Genesis Capital aktivní již řadu let, kdy se v portfoliu fondů skupiny historicky objevily společnosti jako například Datart, vedoucí síť prodejen elektro, nebo síť obchodů s počítačovými hrami JRC.

Společnost HECHT MOTORS s.r.o. byla založena v roce 1994 s cílem přivést na český trh kvalitní zahradní techniku a dílenské nářadí za dostupnou cenu. Díky spolehlivosti a férovému přístupu společnosti k zákazníkům, firma stabilně zvyšovala svůj podíl na českém trhu, nejprve jako výhradní zastoupení několika renomovaných zahraničních značek a následně jako výrobce a prodejce malé zahradní a lesní techniky pod značkou HECHT. Následně firma rozšířila své aktivity na Slovensku a výrobky pod značkou HECHT začala také exportovat do dalších států. Od roku 2008 firma buduje vlastní prodejní síť. V současné době je společnost největším distributorem zahradní techniky v České, Slovenské republice a Maďarsku. 77 vlastních prodejen, vlastní e-shopy, silný export a stabilizovaný podíl na trhu zajištuje vyvážený růst skupiny.

Společnost HECHT MOTORS s.r.o. zároveň vyvíjí vlastní výrobky, přičemž technologickým vývojem a vlastním designem chce reagovat na stále rostoucí požadavky zákazníků v oblasti nových výrobků, výrobních technologií a především kvality výrobků a služeb. Například pozice největšího prodejce elektrických motocyklů v roce 2020 byla pro firmu HECHT MOTORS s.r.o. impulzem k dalšímu rozvoji a rozšíření práve v sortimentu elektrických skútrů a čtyřkolek.

Genesis Capital je skupina fondů private equity (rozvojového kapitálu), které nabízejí malým a středním podnikům ve střední Evropě pomoc při financování jejich růstu a rozvoje. Od svého vzniku v roce 1999 poskytovala poradenství šesti fondům rozvojového kapitálu s celkovým objemem převyšujícím 350 milionů eur. Tyto fondy již podpořily více než 60 podniků.

V současnosti mají fondy Genesis podíl v těchto společnostech: HP Tronic/Datart, Sanborn, 11 Entertainment Group, Summa Linguae Technologies, Conectart, GTH Multicatering, R2B2, Home Care Promedica a HC Electronics.

Zdroj: Redakčně upravená tisková zpráva Genesis Capital