Česko má nejnižší nezaměstnanost v Evropě. To nemusí být až tak dobře

Přidat na Seznam.cz

Poslední tři roky pracoval Jan jako lešenář pro stavební firmu za hranicemi v Německu. Nedávno se vrátil do České republiky, když našel práci v místní stavební firmě, informuje Euronews.

Jeho přítel Petr však nyní míří opačným směrem. „Kvůli pandemii jsem se vrátil domů. Teď skončily restrikce, jdu do zahraničí,“ řekl v klidné hospůdce v Olomouci na východě Česka.

Česká ekonomika se dlouhodobě potýká s dilematem. V posledních letech si udržuje jednu z nejnižších měr nezaměstnanosti v celé Evropě. Podle nedávné aktualizace, kterou zveřejnil statistický úřad Eurostat, má nyní nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU, a to pouhých 2,2 procenta.

Ekonomové však upozorňují, že míra nezaměstnanosti je nízká kvůli nedostatku pracovníků, což je problém českého průmyslu.

Na konci ledna 2022 evidoval úřad práce 267 076 uchazečů o zaměstnání. Následující měsíc však bylo více než 364 000 volných pracovních míst, což znamená, že na jedno volné pracovní místo připadá pouze 0,7 uchazeče, uvádí Jana Steckerová, ekonomka Komerční banky.

Přesná míra nezaměstnanosti v České republice se vzhledem k různým metrikám a klasifikacím liší, nicméně stále patří k nejnižším na kontinentu. Podle posledního odhadu Českého statistického úřadu, který započítává výběrová šetření pracovních sil, činila nezaměstnanost ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 2,3 procenta. Úřad práce ČR, který je součástí Ministerstva práce a sociálních věcí, však uvádí 3,6 procenta.

Počet nezaměstnaných v celé EU klesá ze 7,5 % v lednu 2021 na téměř 6,2 % v lednu 2022 s tím, jak se ekonomiky zotavují z pandemie COVID-19.

Mluvčí českého ministerstva práce a sociálních věcí uvedl, že míra nezaměstnanosti je skutečně „velmi nízká“ a v blízké budoucnosti se neočekávají žádné významné změny. I když situace na Ukrajině a uprchlická krize může vše změnit.

„Zároveň však máme statisíce volných pracovních míst,“ dodal mluvčí. „Lidé, kteří chtějí pracovat, mohou v České republice stále najít vhodnou práci.“

Jedním z důvodů tohoto rozdílu je pandemie COVID-19. Podle odborníků mezinárodní zdravotní krize změnila přístup lidí k práci. Spíše než o plat a místo se nyní zajímají o jistotu zaměstnání. Pracovníci jsou stále vybíravější a trpělivější. V lednu 2022 pobíralo podporu v nezaměstnanosti celkem 90 021 osob, což je podle Úřadu práce pouze třetina všech uchazečů o zaměstnání.

Zdroj: Euronews