Českému exportu se začíná dařit. Výrobu to však nespasí

Přidat na Seznam.cz

Český vývoz se pomalu zlepšuje. Hodnota exportů v září dosáhla meziročního růstu přes 20 procent, předpověď indexu exportu Raiffeisenbank je najednou daleko optimističtější. Český vývoz je údajně z nejhoršího venku, uvedl server BusinessInfo.cz.

Další růst českého exportu naznačuje i to, že ubývají potíže v celosvětových dodavatelských řetězcích, což umožní lepší výměnný obchod. To se ale nejspíš neprojeví ve výrobním sektoru, ten bude i nadále trpět.

Očekávaný objem produkce, poptávka a zaměstnanost však pořád klesají, říká Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Kvůli zlepšeným podmínkám bude český export čerpat spíše z už shromážděných objednávek, než aby se zvýšila výroba v průmyslu.

To, že český export roste, bohužel české výrobě nepomůže. Analytici jsou toho názoru, že v prvním čtvrtletí dalšího roku dojde k poklesu výroby, možná dokonce v některých případech k jejímu úplnému zastavení. Mohou za to vysoké ceny energií.

Kromě omezení výroby chladne i poptávka, jak mezinárodní, tak tuzemská. Zvýšené výdaje se navíc projeví i na produktivitě podniků, která bude nižší, ať už kvůli propouštění, nebo snižování platů.

Zdroje: BusinessInfo.cz, RaiffeissenBank