České firmy šetří, kde se dá, například na topení. To však nestačí. Odpověď má Národní rozvojová banka

Přidat na Seznam.cz

Omezení výroby, odstavení záložního zařízení, nebo snížení teploty. Tak bojují české společnosti s vysokými náklady na energie. Není to však trvalé řešení, něco takového českým firmám pořád uniká, uvedl server BusinessInfo.cz.

Národní rozvojová banka (NRB) nabízí možné řešení v podobě investice do energeticky nehospodárných budov. Firmy mohou od NRB získat bezúročný úrok a tak velice výhodně investovat do podobných projektů, které dlouhodobě sníží výdaje za energie.

Evropská komise se přidala na stranu krátkodobějších řešení – radí menší spotřebu plynu během topné sezóny, a to až o 15 procent. Možná to ale pro mnoho firem nebude stačit, aby přežily. Potřebují trvalejší řešení.

Vyplatí se to

Na něco takového vsadila společnost MB Industry, která dováží, upravuje a distribuuje ořechy a suché plody. Díky úvěru s nulovým úrokem podstatně modernizovali své vybavení – nainstalovali úsporné osvětlení, vyměnili staré plynové kotle za úsporná a moderní tepelná čerpadla.

Mezi mnohými panuje mylné přesvědčení, že zvýšení energetické účinnosti se sice vyplatí, ale nese s sebou příliš vysoké investice. Ty vzbuzují v majitelích firem obavy. Čestmír Hrdinka, koordinátor programu ELENA, však tyto obavy rozptyluje. Program ELENA pomáhá uchazečům, kteří chtějí zlepšit energetickou účinnost svých budov. Pomáhá podnikatelům získat půjčky s nulovým úrokem i koncové projekty realizovat.

Zdroje: BusinessInfo.cz, NRB, redakce