České dráhy koupí bateriové vlaky za 3,5 miliardy korun

Přidat na Seznam.cz

České dráhy a Škoda Group nedávno podepsaly kontrakt na dodání prvních duálních elektricko-bateriových vlaků pro českou železnici.

Tyto vlaky budou jezdit na tratích Moravskoslezského kraje a kontrakt má hodnotu 3,5 miliardy korun.

Podle předsedy představenstva a generálního ředitele Českých drah Michala Krapince, se díky spolupráci s Moravskoslezským krajem České dráhy staly prvním dopravcem v Česku, který objednal a nasadí duální elektrické jednotky poháněné buď z trakčního vedení, nebo z trakční baterie. Tyto jednotky sníží emise uhlíkových plynů na neelektrizovaných tratích a nabídnou více přímých spojení, kombinujících jízdu na hlavních elektrizovaných a vedlejších neelektrizovaných tratích, píše web Forbes.

6 vozů bude k dispozici už v roce 2026

Nové vlaky budou bezbariérové, klimatizované, s kapacitou pro 150 sedících cestujících, prostorem pro vozíčkáře, kočárky a jízdní kola, moderním audiovizuálním informačním systémem, elektrickými zásuvkami a USB. Polovina nových vlaků by měla být dodána nejpozději do 29 měsíců od podpisu kontraktu, takže nejméně sedm vlaků bude k dispozici nejpozději v listopadu 2026.

Hodnota kontraktu zahrnuje nejen dodání všech patnácti dvouvozových jednotek, ale i sady vybraných komponentů výměnného systému (např. kompletní podvozky), školení personálu a zajištění servisu na dobu až 15 let. Přibližně čtvrtina z celkové částky připadá na údržbu a sadu náhradních dílů výměnného systému.

Zdroj: Forbes