Česká vláda schválila rozpočet na boj s inflací, který má snížit rekordní deficit

Přidat na Seznam.cz

Středopravicová vláda České republiky ve středu schválila přepracovaný rozpočet na rok 2022 a snížila navrhovaný schodek na 280 miliard korun, čímž se snaží omezit rekordní fiskální schodky a snížit tlak na rostoucí inflaci, informuje server Euronews.com a server Yahoo.

Česká republika v posledních letech zažila dluhovou explozi způsobenou pandemií koronaviru a rychle rostoucími výdajovými závazky na mzdy a důchody ve státním sektoru.

Po prosincovém převzetí moci nová vládnoucí koalice pěti stran odmítla zděděný návrh rozpočtu a zaměřila se na přepracování plánů, aby snížila výdaje o 80 miliard korun a zkrotila růst dluhu, který patří k nejrychlejším v Evropské unii.

Ministr financí Zbyněk Stanjura při oznámení, že vláda rozpočet schválila a uvedl, že se podařilo snížit deficit bez zvýšení daní. Schodek je nižší než původně plánovaný cíl 377 miliard korun.

Nový plán na rok 2022, který musí ještě schválit parlament, počítá s úsporami 76,6 miliardy korun oproti předchozímu návrhu a s vyššími rozpočtovými příjmy při předpokládaném růstu ekonomiky o 3,1 %. Podle předchozích plánů měl schodek v roce 2022 klesnout na 4,4 % HDP. V novém návrhu bude tento pokles ještě větší.

Mimořádné rozpočtové příjmy, které podle odhadů dosáhnou 62 miliard korun, by měly jít na snížení deficitu a již plánované mimořádné zvýšení důchodů a na pomoc domácnostem s pokrytím rostoucích účtů za energie.

Poslední výhled ministerstva financí, který nezahrnoval fiskální prognózu na rok 2022 ukázal, že státní dluh loni vzrostl na 42,0 % HDP, zatímco v roce 2019 před pandemií činil 30 %.

Český dluh je v porovnání s průměrem EU nízký, ale je na cestě, která by mohla v příštích letech narazit na 55% dluhovou brzdu a vyvolat automatické rozpočtové škrty, což vyvolalo nervozitu mezi ekonomy a některými ratingovými agenturami, informuje Yahoo.com.

Zdroj: euronews.com, uk.news.yahoo.com