Česká republika je pátým největším vývozcem elektřiny v Evropské unii. Elektřinu máme ale téměř nejdražší

Přidat na Seznam.cz

Paradoxně však české domácnosti čelí vysokým cenám tohoto základního energetického zdroje. Ve srovnání s ostatními zeměmi Visegrádské skupiny, Česká republika na sebe upozorňuje svým postavením třetího největšího vývozce elektřiny v EU v průběhu uplynulých let.

Údaje vyplývají z nově zveřejněné statistiky britské společnosti EnAppSys, která je od letoška součástí norské skupiny Montel.

Konkrétně loni v prvním pololetí se čistý vývoz elektřiny z České republiky vyšplhal na pět milionů megawatthodin, zatímco předloni dosahoval tři a tři sta tisíc megawatthodin. Ačkoli Česko zaujímá třetí příčku v celkovém vývozu elektřiny v EU, domácnosti se potýkají s výzvou v podobě vysokých cen elektřiny. Ve druhém pololetí loňského roku byly ceny elektřiny v českých domácnostech, zahrnujíc daně a poplatky, čtvrté nejvyšší v rámci EU, píší Kurzy. To představuje 2,5násobek průměrné ceny v ostatních zemích Visegrádské skupiny, které zpravidla inklinují k čistému dovozu elektřiny. Skutečná cena za megawatthodinu elektřiny v českých domácnostech činila loni v druhém pololetí 9412 korun, jak uvádí zpráva Eurostatu.

Tento rok přinesl pokles čistého vývozu elektřiny z České republiky v porovnání s minulými obdobími a rovněž významné snížení burzovní ceny elektřiny v rámci EU. Tyto změny měly negativní dopad na obchodní bilanci země. Nicméně i přes tuto situaci se očekává, že obchodní saldo bude kladné a dosáhne částky kolem 130 miliard korun. Tím dojde ke zmírnění historického schodku z loňského roku, který přesáhl 200 miliard korun. Paralelně s poklesem cen elektřiny na burzách EU také klesá cena plynu, který má významný vliv na určení ceny elektřiny. Česká republika, která se spoléhá na dovoz plynu, ropy a ropných produktů, může zaznamenat přínosy z poklesu cen těchto surovin, a tím získat vyšší výhody, než jsou ztráty z nižšího vývozu elektřiny a nižšího objemu jejího čistého vývozu ve srovnání s minulým rokem.

Zdroj: Enapsys, Kurzy, Eurostat