Česká průmyslová výroba v lednu stoupala

Přidat na Seznam.cz

Podle pátečních údajů Českého statistického úřadu se průmyslová výroba v České republice v lednu po poklesu v předchozím měsíci zvýšila a růst stavební výroby se zmírnil, informuje RTT News a deník Insider.

Průmyslová výroba v lednu meziročně vzrostla po očištění o vliv počtu pracovních dnů o 1,0 % po prosincovém poklesu o 1,6 %. Ekonomové předpokládali pokles o 0,4 procenta.

Zpracovatelská výroba v lednu meziročně vzrostla o 1,7 procenta a produkce v těžbě a dobývání se zvýšila o 0,6 procenta. Na meziměsíční bázi průmyslová výroba v lednu vzrostla po sezónním očištění o 3,1 procenta.

„Lednové výsledky průmyslu navázaly na trend z konce minulého roku,“ uvedla Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. „Výroba motorových vozidel se snížila kvůli přetrvávajícímu nedostatku dílů a dočasným odstávkám, ostatním ekonomickým činnostem průmyslu se však dařilo a průmysl jako celek mírně vzrostl.“ Nové průmyslové zakázky se v lednu meziročně zvýšily o 6,9 %.

Stavební produkce v lednu meziročně vzrostla po očištění o vliv počtu pracovních dnů o 6,4 % po prosincovém růstu o 9,8 %. Po očištění od sezónních vlivů stavební produkce v lednu meziměsíčně vzrostla o 1,6 procenta, informuje Insider.

„Po pěti měsících předstihlo inženýrské stavitelství co do výsledku pozemní stavitelství, oba segmenty však rostly podobným tempem,“ uvedla Petra Curinová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví.

Zdroj: RTT News, Insider