Česká národní banka odejme licenci Sberbank CZ

Přidat na Seznam.cz

Česká národní banka dnes přijala opatření k odebrání bankovní licence společnosti Sberbank CZ, která má vazby na Rusko, informuje server CijEurope a server CNB.

Důvodem je zhoršení situace banky v souvislosti s odlivem vkladů po invazi Ruska na Ukrajinu. V souvislosti s tím ČNB vydala předběžné opatření, kterým bance znemožnila nakládat s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů, informovala banka.

Vklady klientů bank, včetně Sberbank, jsou ze zákona pojištěny do výše přibližně 2,5 milionu Kč pro jednoho vkladatele u jedné banky nebo družstevní záložny.

„Krize likvidity Sberbank CZ byla způsobena vnějším, geopolitickým vývojem. Jedná se o ojedinělý a specifický problém banky, který není z pohledu tuzemského bankovního sektoru významný. Ten tak zůstává jedním z nejsolidnějších a nejstabilnějších v Evropě,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Situací ve Sberbank CZ se zabývala bankovní rada ČNB na svém mimořádném zasedání 27. února. „Postup vůči Sberbank CZ probíhá v rámci tzv. režimu řešení krize, který řeší situaci bank v úpadku a navrhuje řešení, které minimalizuje dopady na ekonomiku a finanční systém. Bankovní rada konstatovala, že Sberbank CZ je v úpadku a nelze očekávat, že by tomuto úpadku bylo možné v přiměřené době zabránit jinými opatřeními,“ uvedla ČNB. Podle nich lze předpokládat, že zvolené řešení nebude mít dopad na stabilitu českého finančního sektoru

Zdroj: CijEurope, CNB