Česká centrální banka zřejmě zvýší sazby na nejvyšší úroveň od roku 2001

Přidat na Seznam.cz

Česká národní banka chystá 31. března zvýšit svou hlavní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 5,00 %, což by bylo nejvíce od roku 2001, informuje US News a deník Prague Morning.

Centrální banka od června zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 425 bazických bodů a agresivně zpřísňuje své opatření v boji proti inflaci, která v únoru dosáhla 24letého maxima 11,1 %. Cenové tlaky se stále zvyšují a jsou podněcovány rostoucími náklady na energie v důsledku konfliktu na Ukrajině.

Většina analytiků očekává, že centrální banka na svém čtvrtečním zasedání přinese ještě jedno výrazné zvýšení úrokových sazeb, a jen několik z nich předpovídá, že výpůjční náklady se ještě letos zvýší.

Devět z dvanácti oslovených analytiků předpovídalo tento týden zvýšení o 50 bazických bodů a dva očekávali zvýšení o 25 bazických bodů. Jeden neočekával žádnou změnu.

Ze šesti respondentů, kteří uvedli výhled na období po březnu, tři předpověděli, že hlavní úroková sazba dosáhne letos vrcholu 5,50 %. V lednovém průzkumu pouze jeden předpověděl, že sazby vzrostou nad 5 %.

Centrální banka oznámí své rozhodnutí ve čtvrtek ve 14:30, v 15:45 bude následovat tisková konference, kde se k hlasování vyjádří guvernér Jiří Rusnok.

Před ruskou invazí na Ukrajinu z 24. února, kterou Moskva označuje za „speciální vojenskou operaci“, se centrální bankéři domnívali, že je nepravděpodobné, že by se sazby vyšplhaly nad 5 %. Názory se však změnily.

Člen bankovní rady Tomáš Holub minulý týden řekl, že očekává, že na čtvrtečním zasedání bude spíše v táboře zastánců většího než menšího kroku, ale zároveň řekl, že je otevřen debatě o zvýšení na 5,00 % nyní a o dalším zvýšení v květnu. Viceguvernér Marek Mora uvedl, že vidí sazby „vysoko nad“ 5 %.

Centrální banka může také diskutovat o využití svých velkých devizových rezerv, které v únoru činily zhruba 64 % hrubého domácího produktu, v boji proti inflaci, a ne pouze jako nástroje ke stabilizaci kurzových výkyvů.

Banka 4. března oznámila, že intervenovala na trzích poté, co koruna prudce oslabila vůči ostatním měnám ve střední Evropě v důsledku dopadů ukrajinského konfliktu.

Holub tento měsíc uvedl, že by upřednostnil zpřísňování měnové politiky prostřednictvím sazeb před měnovými intervencemi, informuje Prague Morning.

Zdroj: US News, Prague Morning