Česká centrální banka může jednat o dalším využití devizových rezerv ke zpomalení inflace

Přidat na Seznam.cz

Česká centrální banka může diskutovat o tom, zda využít své velké devizové rezervy nejen ke stabilizaci kurzových výkyvů, ale také k boji proti inflaci, uvedl v neděli guvernér centrální banky Jiří Rusnok, informuje webový portál FX EMPIRE.

Česká centrální banka (ČNB) možná bude diskutovat o tom, zda své velké devizové rezervy nevyužije nejen ke stabilizaci kurzových výkyvů, ale také pro boj s inflací, uvedl v neděli guvernér centrální banky Jiří Rusnok.

Banka začala 4. března nakupovat koruny na trhu, aby zastavila pokles měny způsobený odlivem investorů po ruském útoku na Ukrajinu.

Není stanoven žádný cílový kurz ani objemy uvedla ČNB, že její akce je zaměřena proti neopodstatněnému oslabování měny. Měna od začátku ruské invaze 24. února získala zpět téměř všechny ztráty vůči euru.

Rusnok však v neděli uvedl, že banka může diskutovat o dalším využití svých velkých rezerv nashromážděných v letech 2013-2017, kdy intervenovala za účelem oslabení měny, aby pomohla dostat inflaci pod kontrolu.

„Nyní musíme dále hovořit o dalších krocích, zda třeba nechceme dočasně posílit korunu nejen z důvodu stability, ale třeba i aktivně využít kurz jako protiinflační nástroj,“ řekl.

„O tom je ale třeba vést debatu a je to poměrně složitá otázka. Za sebe to ale nemohu vyloučit.“

Rusnok také uvedl, že inflační šoky spolu s válkou na Ukrajině mohou do konce roku srazit růst české ekonomiky na nulu a nelze vyloučit ani evropskou recesi.

Centrální banka od loňského roku zvyšuje úrokové sazby rychleji než většina ostatních, hlavní repo sazbu zvýšila na 4,5 % a signalizuje další zvyšování.

Ke konci února držela devizové rezervy ve výši 157,46 mld eur (3,9 bilionu korun), což odpovídá přibližně dvěma třetinám hrubého domácího produktu země.

Zdroj: FX EMPIRE