Češi mají rádi samostatnost. Dvě třetiny společností mají pouze jednoho vlastníka

Přidat na Seznam.cz

V roce 2022 bylo v Česku zaregistrováno 568 247 firem. Jde o osmiprocentní nárůst oproti roku 2019. Navíc má 67,5 procent těchto firem jen jednoho vlastníka, uvádí server BusinessInfo.cz.

Data společnosti Czech Credit Bureau (CRIF) zveřejněná na portálu informaceofirmach.cz ukazují, že se počet firem, které vlastní pouze jeden člověk, zvýšil o tři procenta. Počet firem se dvěma a více vlastníky naopak klesl na 32,5 procent.

Víc hlav víc ví?

Data však také poukazují na to, že firmy se třemi a více vlastníky jsou větší a starší. Celých 40 procent firem se třemi a více majiteli je starších než 21 let a pouze 34 procent těchto firem je mladších než 10 let. Oproti tomu 57 procent firem s jedním vlastníkem je mladších než 10 let a pouze 18 procent je starších než 21 let. Lépe jsou na tom i firmy se dvěma vlastníky – 46 procent z nich má do 10 let a 27 procent je starších než 21 let.

Je to trend, který naznačuje, že firmy s více vlastníky jsou mnohdy stabilnější a na trhu působí delší dobu, domnívá se analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková.

Více vlastníků, větší firma

Jednoho až pět zaměstnanců má 77 procent firem s jedním vlastníkem. U firem se třemi vlastníky je to jen 61 procent. Největší rozdíly jsou však v obratech. Pouze 13 procent firem s jedním vlastníkem má obraty nad 10 milionů korun, zatímco u firem se třemi vlastníky to je 20 procent. Firmy se dvěma vlastníky jsou zlatým středem, tam je to 16 procent.

Kromě toho společnost CRIF určila firmy se dvěma vlastníky jako nejméně rizikové. Celkem 71 procent takových firem je nejméně rizikových. Druhé nejméně rizikové jsou firmy s jedním vlastníkem (68 procent) a nejvíce – i když ne o mnoho – rizikové jsou firmy se třemi vlastníky.

Zdroje: BusinessInfo.cz, informaceofirmach.cz, redakce