Ceny zpomalují svůj růst. Hlavně v zemědělství, stavebnictví a průmyslu

Přidat na Seznam.cz

Vypadá to, že strmý růst cen se uklidňuje. V říjnu šly ceny v českém průmyslu o 24,1 procent nahoru. Z měsíce na měsíc je to jen o 0,6 procent, uvádí údaje Českého statistického úřadu.

Ceny rostly nejvíce letos v červnu, od té doby se jejich tempo mírně snižuje. Meziměsíčně jde až o tříprocentní pokles ceny zemědělských výrobců. V porovnání s minulým rokem však jde pořád o vyšší ceny a to o 27,1 procent, informoval server Business Info.

„V říjnu ceny všech výrobců zpomalily meziroční růst. Ceny stavebních prací meziročně vzrostly o 12 procent a ceny tržních služeb pro podniky byly vyšší o 6,3 procent,“ uvedl Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen a průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.

Opatrně s oslavami

Hlavní ekonom Vít Hradil nabádá ke střízlivosti. Výrobní inflace v českém průmyslovém sektoru podle něj mírně polevuje, je však ještě příliš brzy na nějaké oslavy. „Zpomalení inflace do značné míry reflektuje předchozí raketovou dynamiku, ve srovnání se kterou se i dříve hrozivá čísla nyní jeví jako uklidnění. Z dostupných informací ze zbytku Evropy a indexů PMI vyplývá, že růst cen bude patrně pokračovat i v nadcházejících měsících.“

Levnější ovoce i brambory

Ceny zemědělských výrobců šly z měsíce na měsíc dolů o 3 procenta. Klesly i ceny ovoce (11,4 procent), brambor (7,7 procent), čerstvé zeleniny (5,4 procent), olejnin (2,9 procent) a skotu (0,4 procent). Nahoru šly ceny vajec (10,6 procent), jatečných prasat (3,4 procent), mléka (3,1 procent) a obilovin (2,4 procent). V rostlinné výrobě jsou ceny vyšší o 23,6 procent, v živočišné až o 35,4 procent, uvedl Český statistický úřad.

Zdroje: Business Info, ČSÚ