Cena zlata pokračuje v poklesu a dostala se pod 1700 USD za unci

Přidat na Seznam.cz

Cena zlata pokračuje na začátku nového týdne v poklesu a po více než čtyřech měsících se dočasně dostala pod hranici 1700 dolarů (36 800 Kč) za unci (31,1 gramu).

Důvodem je posilování dolaru. To spustily překvapivě dobré zprávy z trhu práce v USA, které podpořily spekulace ohledně zpřísňování měnové politiky americké centrální banky (Fed).
Zlato podobně jako další drahé kovy, například stříbro, jsou denominovány v dolarech, takže posílení dolaru je zdražuje pro investory mimo dolarový prostor, což má negativní vliv na poptávku.

Cena zlata v noci na pondělí po více než čtyřech měsících klesla pod hranici 1700 USD za unci, když na londýnské burze padla až na 1690 USD za unci.
Zlato během dvou obchodních dnů oslabilo až o 100 USD. Velcí investoři se hned na začátku týdne zbavovali zlata, uvedli obchodníci. Později však zlato smazalo většinu svých ztrát a ještě dopoledne se obchodovalo se ztrátou přibližně jednoho procenta na úrovni kolem 1745 USD za unci.

Podobně se vyvíjela i cena stříbra. V noci na pondělí dočasně cena padla až na 22,63 USD za unci, což bylo nejméně od listopadu 2020. Cena stříbra se rovněž ještě dopoledne zotavila až na 23,87 USD za unci.