Byznys s mobily miliardáře Vacka se dramaticky propadl o 1,5 miliardy

Přidat na Seznam.cz

Na obchod distribuční a velkoobchodní společnost TCCM, jejímž majitelem je miliardář Kamil Vacek, a která zastupuje řadu značek mobilních telefonů, stále dopadají turbulence, způsobené pandemií koronaviru.

Tržby firmy v uplynulém fiskálním roce, který skončil v březnu 2022, dosáhly 2,282 miliardy korun. V meziročním srovnání to je pokles o 1,482 miliardy. Čistý zisk se naopak meziročně mírně zvýšil ze 14 milionů na 17 milionů korun. V letošním roce společnost očekává opět slabé výsledky – jak svého, tak i celého trhu, uvádí deník Borovan.cz.

„Během pandemie většina zákazníků obnovila svou elektroniku a v obavách z vysoké inflace a války na Ukrajině snižuje a odkládá svou spotřebu. Na trhu se relativně daří jen prvním dvěma značkám Samsung a Apple, všechny ostatní jsou postiženy poklesem obratu. Smartphone jako nejprodávanější technologie současnosti se dostává do finálního stadia životního cyklu, a proto jsme svědky velké konsolidace trhu. Letošní očekávané novinky v oblasti XR a AR mohou znamenat novou etapu rozvoje osobních technologií a nove příležitosti pro flexibilní a podnikatelsky založenou firmu jakou je TCCM,“ uvedla společnost.

TCCM působí v 20 zemích, kromě Česka například v Rumunsku, v Polsku, Řecku, Rakousku nebo v Maďarsku. Společnost TCCM, kterou založil podnikatel Kamil Vacek, se specializuje na partnerství se značkami mobilních telefonů za účelem založení a rozvoje jejich podnikání ve střední a východní Evropě. V roce 1996 založil obchod s mobilními telefony, který se rychle stal dovozcem pro Sagem Mobile. To byl odrazový můstek k tomu, stát se jednou z největších distribučních společností mobilních telefonů, GSM Partner, která byla poté v roce 2001 prodána společnosti Avenir Telecom ve Francii.

Zdroj: Borovan.cz, TCCM