Brzy budeme jezdit také v autě od Apple

Přidat na Seznam.cz

Společnost Apple hodlá do roku 2024 vyrobit autonomní elektromobil s vlastní inovativní technologií baterií.

Dobrodružství výrobce iPhonů s automobilovým průmyslem začalo v roce 2014, kdy byl od začátku zahájen design vlastního elektromobilu pod názvem Project Titan. Značného pokroku bylo dosaženo poté, co se Doug Field, veterán společnosti Apple, který pracoval ve společnosti Tesla, vrátil a dohlížel na projekt v roce 2018. Práce nyní probíhají ve fázi, kdy je možné určit, kdy bude vůz dokončen. Debut elektrického automobilu od společnosti Apple se uskuteční do roku 2024.

Nejzajímavějším prvkem je design baterie, který by mohl drasticky snížit výrobní náklady a zvýšit dojezd vozidla. Odborníci poukazují na to, že Apple má obrovské finanční zdroje, které mu umožňují rozvíjet inovativní projekty, ale nemá žádné zkušenosti s automobilovým průmyslem.

„Pokud je na světě jedna společnost se zdroji, je to pravděpodobně Apple. Ale zároveň to není mobilní telefon,“ uvedl člověk, který pracoval na projektu Titan.

Společnost Apple se rozhodla použít k pořízení komponent systému partnery třetích stran, včetně senzorů, které pomáhají samořiditelným automobilům získat 3D pohled na silnici.

Někteří akcionáři se domnívají, že by mohlo být lepší prodávat technologii baterií než hromadnou výrobu vlastních automobilů.

– Myslím, že pokud Apple vyvíjí nějaký pokročilý operační systém nebo technologii baterií, lze jej nejlépe použít ve spojení se stávajícím licencovaným výrobcem. Jak vidíme u Tesly a starších automobilových společností, vlastnictví velmi složité výrobní sítě po celém světě se nestane přes noc, řekl Trip Miller, řídící partner společnosti Gullane Capital Partners, která vlastní Apple.

Na druhé straně Hal Eddins, hlavní ekonom společnosti Capital Investment Counsel, který také vlastní podíl ve společnosti Apple, uvedl, že Apple vytváří na svých produktech vyšší marže než většina výrobců automobilů.