Brňáci budou pracovat pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA)

Přidat na Seznam.cz

Brněnská společnost G.L. Electronic spolupracuje na misi ROSE-L (Radar Observing System for Europe – L-Band), jež patří mezi 6 nových misí programu Copernicus Sentinel, který zaštiťuje Evropská kosmická agentura (ESA). ROSE-L neboli Sentinel 12 bude monitorovat změny životního prostředí planety Země.

Bezmála po 3 letech od podání návrhu o spolupráci na části projektu ROSE-L, jež zaštiťuje společnost Airbus Defence and Space a Thales Alenia Space, na konci září brněnská společnost podepsala smlouvu a práce tak může začít. Česká firma se bude aktivně účastnit projektu, který má pomoci při studiu a monitoringu naší planety. „Můžeme tak nepřímo napomoci k záchraně toho, co je pro nás nejcennější, tedy planety, na které žijeme,“ uvádí ředitel firmy, Luděk Graclík.

Mise ROSE-L bude sloužit k podpoře lesního hospodářství, monitorování polárních ledových příkrovů a ledových čepic, rozsahu mořského ledu v polární oblasti, sezónního sněhu apod. Mise tím výrazně napomůže výzkumu změny klimatu planety Země.

Družice bude pro pozorování z oběžné dráhy využívat radarovou anténu, jež bude největší plochou anténou, jaká byla kdy postavena – její rozměry budou 11 × 3,6 m.

Start mise je naplánován na rok 2028 a nepřetržitý monitoring povrchu Země potrvá cca 7,5 roku.

Na čem bude brněnská G.L. Electronic konkrétně pracovat?

V roce 2023 začne společnost sestavovat kabelové svazky pro anténu, jež je součástí přístroje SAR zajišťujícího propojení mezi jednotlivými panely antény – mezi všemi jednotkami SAR pro digitální a nízkofrekvenční signály.

„V první fázi projektu zajistíme kompletní design elektrické kompatibility kabelových rozvodů i design nemalé části podpůrných mechanických dílů, které jsou nedílnou částí kabelových rozvodů. Pro výrobu připravíme materiál, nástroje a technickou dokumentaci včetně analýz a definic pro finální testování. V druhé fázi připravíme souhrn veškerého materiálu, který předložíme společnostem Airbus a ESA. A v poslední fázi pak přistoupíme k samotné výrobě, která musí probíhat v našich čistých výrobních prostorech třídy ISO8. Na maketu družice v měřítku 1:1 budeme následně přesně definovat a integrovat kabelové svazky, které se později přenesou na letovou družici,“ upřesňuje Luděk Graclík

Jedná se o první PFM družici, ale pravděpodobně bude společnost pokračovat i na druhé družici FM2.

Veškerou výrobu i kontrolu kvality zajišťují technici certifikovaní dle standardů ESA.

Zdroj: Redakčně upravená tisková zpráva společnosti G.L. Electronic