Britským exportérům se od ledna 2022 zpřísní exportní podmínky do EU

Přidat na Seznam.cz

Britské společnosti, které exportují své zboží do Evropy, se musí připravit na další kontroly ze strany celních úřadů EU. Důvodem je nedodržování vzájemných obchodních pravidel mezi EU a Spojeným královstvím ze strany některých britských exportérů, píše portál Businessinfo.cz.

Podle podmínek obchodní dohody mezi EU a Spojeným královstvím mohou britští exportéři zasílat zboží do EU bezcelně pouze v případě dostatečného prokázání, že jejich výrobky pocházejí ze Spojeného království a tím pádem se na tyto výrobky vztahuje preferenční přístup. Stejné podmínky platí i pro vývozce z EU, kteří vyvážejí zboží do Spojeného království.

Tento proces, známý také jako „pravidla původu zboží“ je poměrně složitý, a proto vývozci na obou stranách obdrželi začátkem roku 2021 od celních úřadů jednoletý odklad doložení všech potřebných dokumentů, na jehož základě se jim značně zjednodušil export. Tato lhůta však uplyne již v lednu 2022 a mnohé britské společnosti tak budou muset celním orgánům doložit všechny potřebné certifikace. Pokud někteří britští exportéři převáželi bezcelně zboží, které nesplňuje pravidla původu, budou muset dodatečně zaplatit clo v plné výši.

Britské obchodní skupiny už vyjádřily své obavy, že pokud se britské společnosti opakovaně dostanou do rozporu s celními orgány, stanou se pro podniky z EU méně atraktivními. V takovém případě by pro evropské společnosti bylo jednodušší získávat zboží z jednotného evropského trhu. Mnozí obchodní experti a odborníci proto varují, že britské podniky, které nedodržují klíčový prvek obchodní dohody mezi EU a Spojeným královstvím, budou již začátkem příštího roku čelit zvýšené aktivitě ze strany evropských celních orgánů.

Zdroj: Finacial Times, Businessinfo.cz