Boeing zastavil dodávky některých letounů 737 MAX kvůli technickému problému

Přidat na Seznam.cz

Společnost Boeing zastavila dodávky některých letounů 737 MAX, protože se potýká s novým problémem, a to s kvalitou u dodavatele Spirit AeroSystems, píše stanice CNN a portál CNBC.

Problém se pravděpodobně dotkne významného počtu nedodaných letounů 737 MAX ve výrobě i ve skladech a v nejbližší době by mohl vést ke snížení dodávek letounů 737 MAX, uvedla společnost.

Problém, který se týká části rodiny letadel 737 MAX, včetně letadel MAX 7, MAX 8 a MAX 8200 a také letounu pro námořní dohled P-8 Poseidon založeného na letounu 737 NG, není problémem bezpečnosti letu a letadla v provozu mohou pokračovat v provozu, uvedl Boeing.

Federální letecký úřad (FAA) uvedl, že potvrdil hodnocení společnosti Boeing, že neexistuje žádný bezprostřední bezpečnostní problém.

Problém se týká instalace dvou kování, která spojují zadní část trupu vyrobenou společností Spirit se svislou ocasní plochou a která nebyla správně připevněna ke konstrukci trupu před jeho odesláním společnosti Boeing. Některé verze letadel, jako například MAX 9, používají kování od jiných dodavatelů a byly nainstalovány správně.

Společnost Boeing byla o problému oficiálně informována společností Spirit ve středu, nicméně se předpokládá, že problém pochází z roku 2019 a společnost stále zjišťuje, kolika letadel by se mohl týkat, uvedla společnost Boeing.

Společnost Boeing odmítla komentovat, zda ji problém donutí zrušit plány na zvýšení výroby letounů 737 v letošním roce, kdy se snaží dodat nejméně 400 letounů MAX v roce 2023. Společnost, která v prvním čtvrtletí oznámila dodávky 111 letounů MAX, měla za cíl do června zvýšit měsíční objem výroby MAX z 31 na 38 kusů.

„O problému jsme informovali FAA a pracujeme na provedení kontrol a případné výměně nevyhovujícího kování,“ uvedl Boeing. „Litujeme dopadu, který bude mít tento problém na dotčené zákazníky, a jsme s nimi v kontaktu ohledně harmonogramu jejich dodávek.“

FAA pečlivě kontroluje letadla Boeing od dvou smrtelných leteckých nehod v letech 2018 a 2019. FAA nadále kontroluje každé letadlo 737 MAX a 787 před vydáním osvědčení letové způsobilosti a schválením k dodání. FAA obvykle deleguje pravomoc vydávat letové lístky na výrobce letadel.

Akcie Boeingu v pátek klesly o 6 %. Akcie společnosti Spirit AeroSystems klesly zhruba o 14 %.

Zdroj: cnbc.com, edition.cnn.com