Během pandemie nejvýrazněji zlevnily letenky do Londýna

Přidat na Seznam.cz

Ceny letenek do Londýna během pandemie zaznamenaly největší pokles. Naopak, letenky do exotických prázdninových destinací zdražily.

Ceny letenek do Londýna během pandemie zaznamenaly největší pokles. Naopak, letenky do exotických prázdninových destinací zdražily. Vyplývá to z analýzy travel-tech společnosti Kiwi.com.

Letenky do Londýna během pandemie zlevnily zejména na linkách z evropských měst. Například z Osla, Göteborgu, Říma, Barcelony, Košic, Bratislavy a Prahy došlo k poklesu cen letenek o 70 až 90% ve srovnání s obdobím před vypuknutím pandemie v roce 2019. Zlevnily také letenky ze Slovenska do dalších míst ve Velké Británii.

„Londýn zůstává pro Čechy oblíbenou destinací s velkým počtem provozovaných letů z Prahy. Avšak v důsledku pandemie a přísných podmínek vstupu do země nastal výrazný pokles poptávky, což se pochopitelně odráží také na vývoji cen letenek do tohoto města,“ konstatovala Eliška Řezníček Dočkalová z Kiwi.com.

Letenky do exotických destinací jako Mexiko, Dubaj nebo Maledivy však zdražily. Například letenky z New Yorku a Orlanda do mexického hlavního města podle údajů společnosti zdražily v tomto roce o 70% oproti roku 2019. Podobný nárůst cen byl zaznamenán i v případě letů z Prahy do Mexico City.

„Zdražení letenek pravděpodobně souvisí s výrazným snížením kapacit leteckých společností, ke kterému se některé z nich uchýlili v důsledku pandemie. V případě nízkonákladových společností a letů na krátké a středně dlouhé vzdálenosti došlo k pozastavení některých přímých linek bez alternativních spojů, což se může promítnout do dramatického nárůstu cen. Pozitivní naopak je, že někteří nízkonákladoví přepravci navýšili své kapacity v rámci evropských letů, aby uspokojili poptávku cestujících, což se přetavilo do výrazného snížení cen letenek do několika evropských destinací, „dodala Dočkalová.

Většina Českých cestovatelů, 55%, si zároveň podle průzkumu společnosti nic extra na cestování nenašetrila a jejich rozpočet na letošní dovolenou zůstává stejný jako v období před pandemií. Více než třetina má na utrácení dokonce méně peněz než obvykle a téměř desetina může utratit více.

Průzkum se uskutečnil ve spolupráci s výzkumnou agenturou STEM / MARK v květnu tohoto roku.