Arca převzala kontrolu nad KGI Global Investments Pavola Krúpy

Přidat na Seznam.cz

Skupina Arca převzala kontrolu nad KGI Global Investments a ve společnosti pro podezření z trestné činnosti rozběhla audit.

Důvodem tohoto kroku je nezaplacení kupní ceny ze strany Pavla Krúpy, který společnost v roce 2018 odkoupil. Ve středu o tom informoval mediální zástupce Arcy Ondřej Pechar. V současné době se Krúpa podle Pejchara ke společnosti KGI Global Investments nehlásí.

Audit se soustředí na celkové obchodní aktivity společnosti. Od roku 2018, kdy měl firmu převzít Pavol Krúpa, tato společnost a její dceřiné společnosti vydávaly dluhopisy po přepočtu v celkovém objemu řádově desítek milionů eur.

Tyto závazky nejsou vyrovnané. Společnost KGI Global Investments tak podle Pechara pravděpodobně skončí v insolvenci.

Vzájemné spory bývalého společníka Arcy Pavola Krúpy s touto skupinou se postupně vyostřují. V minulém týdnu například valnou hromadu obchodníka s cennými papíry Arca Brokerage House (ABH) odvolalo předsedu představenstva společnosti Miloše Kršáka a členy dozorčí rady Jiřího Koníka a Rastislava Veliča.

Ten je zároveň i předsedou představenstva společnosti Arca Investments. Důvodem pro odvolání měla být pasivita firmy při vymáhání pohledávek klientů.

Iniciátorem valné hromady byl jediný majitel ABH, společnost EFIT, jejíž předsedou představenstva a polovičním vlastníkem je právě Pavol Krúpa.

Arca v posledních měsících čelí pro krizi způsobenou pandemií onemocnění COVID-19 finančním problémům. Koncem ledna společnost Arca Capital Slovakia podala návrh na povolení její restrukturalizace, Arca Investments zase podala v závěru minulého roku návrh na insolvenční řízení v České republice.