Ztratí Google dominanci v mobilních prohlížečích? Samsung zvažuje náhradu od Microsoftu

Přidat na Seznam.cz

Akcie společnosti Alphabet, která je vlastníkem Googlu, se propadly po zprávě deníku New York Times, že Samsung zvažuje nahradit Google vyhledávač Bingem od Microsoftu, a to jako výchozí vyhledávač ve svých telefonech.

Zaměstnanci společnosti Google byli šokováni, když se o hrozbě společnosti Samsung dozvěděli v březnu, uvedl deník New York Times s odvoláním na interní zprávy. Podle New York Times je smlouva mezi Alphabetem a předním světovým výrobcem chytrých telefonů v jednání a Samsung by mohl stále zůstat u Googlu. Akcie Alphabetu v jednu chvíli klesly až o 4 %.

Hrozba, kterou Bing představuje pro dominantní postavení vyhledávače Google, se v posledních měsících vystupňovala díky přidání technologie OpenAI, která poskytuje odpovědi na dotazy uživatelů podobné ChatGPT, uvedl portál CNBC.

Společnost Google pracuje na několika projektech aktualizace a obnovy svých vyhledávacích služeb, aby neztratila pozici. Mezi ně patří i přidání funkcí umělé inteligence do stávajících nabídek v rámci projektu nazvaného Magi, na kterém pracuje více než 160 lidí, uvedl deník New York Times.

Společnost Google je „nadšená z toho, že do vyhledávání přinese nové funkce poháněné umělou inteligencí, a brzy se s vámi podělí o další podrobnosti“, uvedla v prohlášení Lara Levinová, mluvčí společnosti Google. Zástupce Googlu se k jednání společnosti se Samsungem nevyjádřil. Zástupce společnosti Samsung se odmítl vyjádřit také.

Podle údajů společnosti IDC dodala společnost Samsung v roce 2022 261 milionů chytrých telefonů, přičemž všechny byly vybaveny softwarem Android společnosti Google. Korejská společnost dlouhodobě spolupracuje se společnostmi Microsoft i Google a její zařízení jsou dodávána s předinstalovanou knihovnou aplikací a služeb obou společností, jako je například OneDrive a Google Maps.

Díky smlouvě se Samsungem a smlouvě s Applem, jejíž roční tržby jsou podle New York Times odhadovány na zhruba 20 miliard dolarů (přes 428 miliard Kč), má Google ve velké části světa dominantní podíl na trhu mobilních zařízení.

Rozsáhlé jazykové modely, jako je ten, na kterém je založena služba ChatGPT a funkce chatbotů v Bingu od Microsoftu, nejsou pro Google novinkou. Google také zavádí vlastního vyhledávacího asistenta Bard, chatbota, i když tak činí velmi opatrným tempem.

Zdroj: cnbc.com, nytimes.com