Ztráta čínského výrobce elektronických automobilů Xpeng je nižší, než se čekalo

Přidat na Seznam.cz

Čínský výrobce e-aut a konkurent společnosti Tesla Xpeng v úterý představil svá čísla za první čtvrtletí roku 2024. Ztráta čínského výrobce elektronických automobilů je nižší, než byl předpoklad. Vyhlídka na zvýšení dodávek ve druhém čtvrtletí způsobila, že cena akcií v úterý prudce vzrostla, informuje o výsledcích portál Wallstreet.

Obrat v prvním čtvrtletí roku 2024 činil 6,55 miliardy jüanů (20,6 mld. Kč). To je více než 6,147 miliardy jüanů, které analytici FactSet předem očekávali. Ve stejném období předchozího roku dosáhla společnost obratu 4,03 miliardy jüanů.
Co se týče zisku, společnost Xpeng vykázala v prvním čtvrtletí roku 2024 zisk na akcii ve výši -1,45 jüanu. Experti FactSet očekávali ztrátu ve výši 2,404 jüanu na akcii. Ve stejném čtvrtletí předchozího roku činila ztráta na akcii 2,71 jüanu, píše deník Finanzen. Při úterním obchodování na newyorské burze se akcie společnosti Xpeng obchodovaly o 11,46 % výše na úrovni 9,23 dolarů.

Společnost Xpeng je nadále optimistická

Navzdory tvrdé konkurenční situaci na čínském trhu je společnost Xpeng optimistická a očekává, že dodávky vozidel ve druhém čtvrtletí vzrostou meziročně o 25 až 37,9 %. Toho má být dosaženo snížením cen a investicemi do nových technologií, jako je umělá inteligence a autonomní řízení. Hrubá marže se výrazně zlepšila z 1,7 procenta v předchozím roce na 12,9 procenta.

Zdroj: Wallstreet, Finanzen

Redaktor: Naďa Kublinová