Zruinuje dovoz ukrajinského obilí zemědělce v EU? Někteří začínají protestovat

Přidat na Seznam.cz

Vývoz obilí je jedním z důležitých zdrojů příjmů Ukrajiny. Kvůli válce však velké množství končí ve východních státech EU. Zejména v Polsku a Bulharsku se nyní bouří zemědělci protesty, uvedl deník Fox News a deník Spiegel.

Polsko požaduje výrazné snížení dovozu ukrajinského obilí. „Požadujeme využití všech regulačních nástrojů – kvót, cel, které omezují nebo blokují dovoz ukrajinského obilí do Polska,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki na adresu Evropské unie. Dovoz z Ukrajiny by destabilizoval polský trh s obilím.

Ve skutečnosti, zejména v důsledku ruské invaze, Západ podporuje ukrajinský vývoz obilí, který je jedním z důležitých zdrojů příjmů země. Ukrajina je jedním z největších světových vývozců obilí.

Bulharští zemědělci protestují

V Bulharsku mezitím stovky zemědělců ve středu zahájily třídenní blokádu klíčových kontrolních stanovišť na hranicích s Rumunskem na protest proti bezcelnímu dovozu ukrajinského obilí. Podle zprávy zemědělci uvedli, že asi 40 % jejich loňské úrody zůstalo neprodáno vzhledem k obrovským dodávkám z Ukrajiny. Uvedli, že jen několik měsíců před začátkem nadcházející sklizně chybí skladovací prostory. „Jsme tady, protože Brusel neslyší náš hlas,“ řekl zástupce jihobulharského thráckého sdružení producentů obilí.

Bulharští producenti obilí již několik týdnů požadují, aby byl zastaven mnohem levnější dovoz zemědělských produktů z Ukrajiny, například pšenice a slunečnicových semen. Podle producentů činily ztráty způsobené jen neprodaným slunečnicovým semenem ekvivalent dobrých 400 milionů eur.

Ministr zemědělství Javor Gečev uvedl, že Bulharsko bude od EU požadovat opatření. Producenti obilí se ve čtvrtek plánovali setkat s hlavou státu Rumenem Radevem. K současným protestům producentů obilí se nyní přidali pěstitelé ovoce a chovatelé ovcí. Očekává se, že akce budou v příštích dnech pokračovat.

Dohoda o obilovinách byla nedávno prodloužena

Jen před několika dny Rusko a Ukrajina za tureckého zprostředkování prodloužily dohodu o dodávkách obilí. Ta stanoví, že Ukrajina bude moci navzdory válce přepravovat obilí koridory v Černém moři, které zčásti ovládá ruská flotila. Ukrajina může vyvážet velké množství zemědělských produktů pouze po moři.

Zdroj: foxnews.com, spiegel.de