Známá značka oblečení Esprit se ocitá v insolvenci

Přidat na Seznam.cz

Tento týden se nese ve špatném znamení pro společnost Esprit, která se zabývá výrobou oblečení. Společnost totiž podle deníků T-Online a Spiegel podala tento týden v Německu návrh na insolvenci. Podnik by tak měli zachránit reorganizátoři.

Další a další firmy v oděvním průmyslu bankrotují. Teď přišel na řadu módní řetězec Esprit. Cílem insolvence by mělo být restrukturalizovat evropský obchod Espritu. Firma je řízena převážně z Německa. V současnosti již probíhají rozhovory s finančním investorem, který projevil velký zájem o práva na značku pro Evropu a chce tak i nadále pokračovat v tomto podnikání. Společnost již v březnu podala návrh na insolvenci ve Švýcarsku a Belgii.

Ikona oděvnictví Esprit se dostává do platební neschopnosti

I když se firma dostala do insolvence, stále by obchodní činnost měla pokračovat až do odvolání. Tato situace se má týkat asi 1 500 zaměstnanců. U firmy Esprit však insolvenční řízení není poprvé. Už v roce 2020, kdy byla pandemie koronaviru, tak podal návrh k insolvenci. Poté propustil třetinu zaměstnanců (2 000 pracovních míst) a dokonce uzavřel i 100 poboček. Společnost tak angažovala odborníky na insolvenci – Christiana Stofflera a Christiana Gerloffa, kteří jsou slavní v módním průmyslu. Společnost by měla být uspořádána tak, aby se stala zisková. Ovšem i tak insolvence v roce 2020 nebyla úspěšná, a to ani v případě, že sídlo bylo přesunuto do Hongkongu, které mělo mít na starost nákup, marketin a inkaso.

Společnost Esprit byla založena ekologem Douglasem Tompkinsem na konci 60. let. Po celkem krátké době se firma přestěhovala do Německa a tam začala vyrábět pletené oblečení, které bylo velmi úspěšné. Kvalit a spolehlivost oblečení přispěla k obchodní značce a i na evropském trhu se začalo dařit. Jenže přišel zvrat, kdy byla firma většinově rozprodána do Honkongu a tak přestala být značka úspěšná.

Zdroj: T-Online, Spiegel