Zisk Volkswagenu v 1. čtvrtletí vzrostl, ale válka na Ukrajině by mohla poškodit podnikání

Přidat na Seznam.cz

Volkswagen dnes varoval, že v prvním čtvrtletí začal pociťovat dopad války na Ukrajině na dodavatelské řetězce a ceny surovin, přičemž dlouhodobé dopady na jeho podnikání lze jen těžko předvídat, informuje deník RTE a portál Market Screener.

Společnost uvedla, že za první tři měsíce roku dosáhla provozního zisku 8,5 mld EUR (přes 200 miliard Kč), avšak poznamenala, že 3,5 mld EUR (85,5 miliard Kč) z této částky připadá na zajištění komodit v podmínkách prudkého růstu cen surovin.

Provozní rentabilita tržeb společnosti podle předběžných údajů v prvním čtvrtletí vyskočila na 13,5 % ze 7,7 % ve stejném období roku 2021, kdy se na výsledcích výrazně podepsala pandemie Covid-19 a nedostatek polovodičů.

Mluvčí v březnu uvedl, že společnost má s dodavateli zavedena dlouhodobá opatření k zajištění surovin, včetně „rozsáhlého a výhledového programu nákupu a zajištění důležitých drahých kovů“.

Nicméně Volkswagen minulý měsíc na své výroční konferenci o výsledcích varoval, že vypuknutí války na Ukrajině zpochybnilo jeho roční prognózu 8-13% nárůstu tržeb při 5-10% zvýšení dodávek.

Dodávky koncernu Volkswagen se v lednu až březnu snížily o 21,9 % na celkový počet něco málo přes 1,89 milionu vozů, přičemž dodávky značky poklesly o 25,6 %.

Dodávky plně elektrických vozů však vzrostly o 65 % na 99 100 kusů, přičemž největší nárůst byl zaznamenán v Číně.

Výrobci automobilů upřednostnili své elektrické řady v situaci nedostatku polovodičů jako způsob, jak zvýšit tržby a zůstat na cestě ke splnění zpřísňujících se evropských klimatických předpisů.

BMW minulý týden oznámilo, že jeho dodávky v prvním čtvrtletí klesly o 6,2 %, zatímco Mercedes-Benz zaznamenal oproti loňsku pokles o 15 %.

Volkswagen má výsledky za první čtvrtletí zveřejnit 4. května, informuje portál Market Screener.

Zdroj: RTE, Market Screener