Zisk společnosti Shell se loni zdvojnásobil

Přidat na Seznam.cz

Krize? Jaká krize? Po začátku ruské války na Ukrajině vyletěly ceny plynu a ropy prudce vzhůru. A společnost Shell hlásí nejvyšší zisky ve své historii, uvedl zpravodajský portál CNN a deník The New York Times.

Energetická společnost Shell dosáhla v loňském roce díky vysokým cenám ropy a zemního plynu rekordního zisku. Upravený zisk vzrostl na 39,9 miliardy amerických dolarů (862,6 miliardy Kč), oznámila skupina v Haagu.

To znamená, že zisk se během jednoho roku zhruba zdvojnásobil. Za rekordním ziskem stojí částečně i poslední čtvrtletí roku, které dopadlo lépe, než analytici očekávali.

Rekordní čísla uvedly i další ropné společnosti, například ExxonMobil, Chevron nebo BP. Důvod je všude stejný. Relativně nízká celosvětová nabídka fosilních paliv v době vrcholící energetické krize zvýšila jejich ceny.

Vyšší dividendy pro akcionáře

Akcie společnosti Shell ráno vzrostly o více než jedno procento. Podle analytika Toma Millse z analytické společnosti Jefferies bylo v posledním čtvrtletí hnacím motorem zejména obchodování s plynem. Tato síla by také měla zmírnit obavy z obchodu se zkapalněným zemním plynem (LNG).

Vzhledem k těmto údajům je dividenda za čtvrté čtvrtletí o něco vyšší, než se očekávalo, a společnost Shell svým investorům vyplatí 28,75 centů na akcii, což je o 15 % více než ve stejném čtvrtletí loňského roku.

Tolik vydělaly energetické společnosti na krizi

Kromě toho nadnárodní ropná společnost opět oznámila program zpětného odkupu akcií. Vedení společnosti chce odkoupit zpět akcie v hodnotě čtyř miliard amerických dolarů. V uplynulém silném roce již proběhla řada zpětných odkupů akcií, předchozí program zpětného odkupu akcií právě skončil.

V posledním čtvrtletí roku 2022 se společnosti Shell podařilo během jednoho roku zvýšit upravený zisk o více než 50 % na 9,81 miliardy amerických dolarů. Analytici byli pozitivně překvapeni, protože ceny ropy a plynu oproti třetímu čtvrtletí mírně poklesly. Čistý zisk připadající na akcionáře byl však v posledním čtvrtletí o něco nižší než před rokem a činil 10,5 miliardy dolarů.

Ropná společnost má od letošního roku nového šéfa. Kanaďan Wael Sawan převzal vedení po Benu van Beurdenovi na přelomu roku. Změna byla oznámena v září.

Zdroj: edition.cnn.com, nytimes.com