Zbrojovka Rheinmetall jde kvůli tanku Leopard k soudu. Budou se přít o vlastnictví Leopard 2

Přidat na Seznam.cz

Vývoj hlavního bojového tanku Leopard se stává předmětem soudního řízení. Zbrojovka Krauss-Maffei Wegmann žaluje společnost Rheinmetall. Otázkou je, kdo vlastní práva na tank, uvedl deník Spiegel.

Výrobce tanků Krauss-Maffei Wegmann (KMW) žaluje obranného dodavatele Rheinmetall u soudu kvůli sporu o autorská práva k tanku Leopard. Mnichovská společnost chce Rheinmetallu zakázat, aby tvrdil, že práva na tank Leopard až do verze 2A4 patří Rheinmetallu.

Jak v úterý uvedla mluvčí soudu, 2. května bude případ projednávat Zemský soud I v Mnichově. Nejprve o tom informoval list Neue Zürcher Zeitung.

Soud sice nejmenoval společnosti, které jsou ve sporu, ale není pochyb o tom, o koho se jedná. Šéf Rheinmetallu Armin Papperger se v rozhovoru přihlásil k právům pro Rheinmetall. „Postavili jsme tisíc tanků Leopard 2A4 na základě našeho vlastního duševního vlastnictví“. Podle soudu se společnost KMW proti těmto výrokům ohradila jako proti „nepravdivým, zavádějícím a porušujícím její práva“.

Společnosti KMW a Rheinmetall jsou na jedné straně partnery a na druhé straně konkurenty. Leopard 2 vyvinula společnost KMW, ale Rheinmetall podle ní přispívá kanónem, municí, systémem řízení palby a systémem velení a řízení.

Ačkoli generální ředitel společnosti Rheinmetall Papperger v jednom rozhovoru prohlásil, že práva na tank patří jeho skupině, na internetových stránkách společnosti Rheinmetall se uvádí: „Leopard 2 od společnosti Krauss-Maffei Wegmann (KMW) je nejvýkonnějším hlavním bojovým tankem na světě a zároveň zbraňovým systémem s nejširším mezinárodním rozšířením.“

Zdroj: nzz.ch, spiegel.de